Vojáci, kteří v Afghánistánu nosili znaky SS, v armádě skončili

Praha - Čeští vojáci, kteří v Afghánistánu nosili na svých uniformách nacistické symboly, v armádě končí. Jana Čermáka a Hynka Matonohu zbavil ministr obrany Martin Barták hodností, což mu umožňuje novela zákona o vojácích z povolání. Vojáci tak odcházejí okamžitě a bez náhrad. Ministr zároveň postavil mimo službu ředitele společného operačního centra Jiřího Halašku, dokud se případ nevyšetří. Lidé, kteří se identifikují s nacistickou ideologií, proti které v boji padali českoslovenští veteráni, podle Bartáka nemají v armádě místo.

Velení armády zažilo malé personální zemětřesení. Kvůli symbolům SS v Afghánistánu přišel dočasně o funkci zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Halaška - jeden z klíčových generálů armády. Do úterka velel operačnímu centru, které dohlíží na všechny zahraniční mise. Mimo službu už je kvůli tomu velitel 3. kontingentu v Lógaru Petr Procházka.

„Nechávat ty lidi ve funkcích je špatný signál, zatím jsou postaveni mimo službu do vyřešení té události,“ uvedl Barták s tím, že provedené kroky mají očistit armádu a ukázat veřejnosti, že se nebude nic „zametat pod koberec“. Už v pondělí byl na jeho příkaz propuštěn Lukáš Sedláček, který se přiznal, že spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou organizaci White justice. Ta údajně připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy policistů a „vysoce postavených Židů“.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Prohlášení náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka

0„Nemohu připustit, aby za pochybení jednotlivců byla špiněna pověst celé armády a zpochybňováno její velení. Podle všech mně dostupných informací i faktů neexistuje žádné hlášení upozorňující kohokoliv na Generálním štábu na nošení symbolů jednotek SS.“

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý považuje prohřešek vojáků za významný, neboť museli vědět, jaké znaky na svých uniformách nosí: „Já si myslím, že to je výmluva, kterou v této době není potřeba brát v úvahu, jednoduše oni museli vědět, co to je za znak, a teď se snaží nějakým způsobem vyhnout odpovědnosti.“ Nemyslí si však, že vojáci přímo inklinovali k extremismu: „Armáda má určité mechanismy, jak se bránit takovýmto extremistickým hnutím. Jendou za dva, tři roky se ale takový voják objeví, protože armáda je přirozeným cílem extremistů. Vojáci jsou extremistům vzorem.“

Za nejdůležitější je podle Šedivého zjistit, jak je možné, že velitel vojáků důkazy zlikvidoval. „Je třeba ještě řádně vyšetřit případ, jak celý proces probíhal, jestli se plukovník Procházka choval tak, jak bylo napsáno. Přijmout rozhodnutí v České republice a třeba v Afghánistánu je podstatně odlišné, neboť lidé jsou pod úplně jiným tlakem,“ podotkl bývalý náčelník generálního štábu s tím, že řešení ze strany plukovníka ale mělo být mnohem razantnější a rychlejší.