Čeští a němečtí policisté zadrželi 15 kilogramů sušené marihuany

Praha – Policisté z Národní protidrogové centrály společně se zástupci německé policie a celní správy odhalili organizovanou skupinu obchodníků s marihuanou. V rámci společné akce zabavili automobil s 15 kilogramy usušené drogy. Tři Vietnamci a dva Němci marihuanu pěstovali v Česku a vyváželi ji hlavně k našemu západnímu sousedovi.

Policie obvinila skupinu z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Všem zadrženým hrozí až 15 let vězení, v současné době jsou ve vazbě. Při následných domovních prohlídkách nalezli policisté nelegální zbraně i menší množství tvrdých drog.  

Konopí pěstovali ve třech pěstírnách v Ústeckém kraji - v každé z nich bylo v průměru asi 500 rostlin. „Celá skupina byla napojena na velkoobjemové pěstírny, které plnily poptávku z Německa. Následně někteří členové plnili roli kurýrů,“ popsal fungování skupiny šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.  

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Česká policie zasahuje proti pěstitelům marihuany velmi často. Jen loni odhalila podle informací protidrogové centrály 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany. „Množství nelegálně pěstované marihuany na území České republiky vzrůstá, velké zásilky jsou pak vyváženy do dalších zemí EU,“ uvedl vedoucí centrální protidrogové jednotky GŘ cel Pavel Hoffman. Proto byl také na jaře ustanoven speciální tým, který se na velkopěstitele marihuany zaměřuje.

Na ruzyňském letišti zadrželi pašeráka hašiše

Včera zadrželi celníci na ruzyňském letišti pětadvacetiletého muže, který údajně převážel 11 kilogramů hašiše. Za spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných látek mu hrozí trest až deset let vězení. Celníci odhalili muže, který cestoval z Bejrútu přes Prahu do Berlína, náhodně při standardní kontrole.