Soud řeší případ postřelení dvou zlodějů

Brno - Brněnský krajský soud se začal zabývat případem 52letého Karla Bašty, který letos v březnu vážně postřelil dva lidi, když z jeho ivančické sběrny odváželi ukradené železo. Za dvojnásobný pokus o vraždu mu hrozí až 15 let vězení. Dnešní líčení soud odročil.

Bašta, který je myslivec, vystřelil na auto, v němž seděla skupina mladých lidí. Broky jednoho z mladíků poranily na noze. Třiadvacetiletou ženu broky zasáhly do obličeje. V důsledku toho přišla o pravé oko a vidění levého oka se zhoršilo natolik, že téměř nevidí. Podle lékařů ji čeká slepota. Dívka se nyní bez cizí pomoci neobejde. Tvrdí, že s krádeží neměla nic společného. V autě čekala na své kamarády.

Bašta u soudu činu litoval. Uvedl, že první ránu na vůz, která zranila mladíka, vypálil v obavě o svůj život. Poukázal na to, že jím provozovanou výkupnu druhotných surovin neznámí zloději opakovaně vykradli a v minulosti přitom na něj stříleli. O posledním vloupání jej informoval 12. března nad ránem bezpečnostní systém. Chystal se právě na procházku revírem. Zbraň si nesl, aby zastřelil škodnou - hlavně lišky, pokud na ně narazí. Když dorazil do areálu kovošrotu, vypálil několik ran. Auto zlodějů zasáhly dvě z nich. První sprška broků zranila jednoho z mladíků na noze. Druhá rána, která poranila dívku, prý byla vypálena jen nešťastnou náhodou, když myslivec uklouzl na blátě.

„Mohu odpřísáhnout na životy svých dětí, že to byla shoda nešťastných náhod. Hrozně mě to mrzí, strašně toho lituji a dodnes se s tím nemohu smířit,“ řekl soudu Bašta.

Po zranění mladíci utekli a na místě zůstala těžce zraněná dívka. Střelce prý žádala o pomoc. Ten ji ale pouze posadil do vozu. Následně podle ní řekl, ať jí pomohou přátelé, a odjel. Bašta to odmítá. Tvrdí, že sám byl v šoku a neuvědomoval si, nakolik je zranění dívky vážné. Pomoci se dočkala až poté, co se po sluchu dostala na nedalekou silnici.