Rath svolal mimořádné zastupitelstvo. ODS se zlobí - máme kongres!

Praha – Mimořádné jednání středočeského zastupitelstva kvůli stěhování dětského domova v Pyšelích se uskuteční 21. listopadu. Jenomže v tomto termínu se koná kongres ODS, bývalý hejtman Petr Bendl proto viní Davida Ratha z obstrukcí. Středočeský hejtman se hájí tím, že tento termín nebyl zvolen záměrně: „Jde o náhodu, termín kongresu ODS mě nezajímá. Alespoň Bendl ukáže, co je jeho priorita, zda partajní sjezd, či další vývoj dětského domova Pyšely.“

O svolání mimořádného zastupitelstva požádala ODS, která se zamýšleným stěhováním dětí z Pyšel do Chocerad nesouhlasí. Chce, aby kraj tento záměr přehodnotil a z rozpočtu uvolnil potřebné peníze na rekonstrukci pyšelského dětského domova. Rath už dříve uvedl, že pokud o to ODS požádá, bude krajské zastupitelstvo svoláno v zákonném termínu. Označil to nicméně za nesmyslné, neboť prý zastupitelstvo nebude mít k dispozici žádné jiné informace než ty, které mělo na nedávném jednání.   

Bendl dnes Rathovo rozhodnutí kritizoval. „Dorazíme, i když považujeme tuto obstrukci za lacinou a hloupou, je to naschvál. Rath dává najevo svou aroganci,“ prohlásil na tiskové konferenci. Předseda ODS Mirek Topolánek k tomu podotkl, že stejný víkend se koná kongres občanských demokratů a řada středočeských zastupitelů za ODS by měla být na něm.

Stěhování se nelíbí ani některým místním   

Kvůli zamýšlenému stěhování dětí z Pyšel do Chocerad se rozhořel spor mezi vedením hejtmanství a ODS, záměr kraje kritizuje i část místních obyvatel, která založila sdružení Zachovejte dětský domov v Pyšelích. Namítají, že stěhování může pro chovance znamenat trauma. Poukazují také na to, že se jim změní nejen domov, ale i škola, spolužáci, učitelé a zřejmě i řada vychovatelů. 

Hejtman tvrdí, že oprava pyšelského domova by si vyžádala 100 až 150 milionů korun a byla by neúčelná. Efektivnější je podle něj přestěhovat děti do Chocerad, kde je nevyužitá opravená bývalá dětská léčebna.

Dětský domov Pyšely
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24