Klaus napsal další knihu, hodnotí vývoj po listopadu

Praha - Prezident Václav Klaus představil svou novou knihu, v níž hodnotí polistopadový vývoj. Nazval ji Kde začíná zítřek a shrnuje v ní svůj pohled na pád komunismu, devadesátá léta, současný stav české politiky, Evropskou unii i další směřování země. Klaus při dnešním křtu knihy upozornil na to, že kniha nepřináší osobní vzpomínky ani pohled do zákulisí nejvyšší politiky. „Není to vyprávění historek, ten se sešel s tímhle,“ řekl. Spíše prý jde o „společenskovědní uvažování“.

Klaus, který v celém polistopadovém období působil ve vrcholných politických funkcích, vydal za posledních 20 let desítky knih. Jeho názory na ekonomický a politický vývoj v Česku jsou známy také z jeho projevů či vyjádření v médiích.

Klaus v knize mimo jiné znovu přichází s názorem, že komunismus skončil v roce 1989 spíše kvůli vnitřnímu kolapsu než proto, že by byl poražen z vnějšku. „Dílčí disidentské pokusy - jako nikoliv masové hnutí - sice měly svůj význam, který není důvod zlehčovat, ale komunistickou moc zásadně nezneklidnily a stejně tak nezmobilizovaly žádný široce pojatý občanský protest,“ píše mimo jiné.

Shrnuje také své argumenty ve prospěch ekonomické transformace země v devadesátých letech, kterou jako ministr financí a premiér vedl, a krátce se dostane i ke kritice prohlubování evropské integrace.

Klaus dnes novinářům řekl, že knihu začal psát před pěti lety. K tomu, aby ji dokončil, ho prý motivovalo dvacáté výročí pádu komunismu. „Letos jsem nabyl dojmu, že by bylo dobré něco napsat jako dáreček k výročí 17. listopadu,“ řekl.