Brněnský primátor chce kauzu odsouzeného strážníka prověřit sám

Brno – V řadách městské policie v Brně se znovu objevil muž, který byl již jednou odsouzen za ohrožování nezletilého služební zbraní. O znovupřijetí odsouzeného strážníka dnes jednali tamní zastupitelé. Po řediteli strážníků Danielu Šimovi chtěli vysvětlení, proč muže přijal zpátky, ředitel se ale ke slovu nedostal. Primátor Roman Onderka (ČSSD) interpelaci zabránil prý kvůli tomu, že ze zákona není možná.

Zastupitelé v čele s náměstkem primátora za zelené Martinem Anderem se na zastupitelstvu chtěli zeptat ředitele strážníků, proč odsouzenému muži udělil výjimku. „Co se týče pana Šímy, nebude poskytovat žádné vyjádření,“ rozhodl však na jednání primátor s tím, že zastupitelé na interpelaci šéfa strážníků nárok nemají. Vysvětlování se tak vyhnul. Jediný kdo se proto dočkal kritiky, byli náměstci, kteří kauzu komentovali. Problém městské policie chce primátor jako vrchní velitel strážníků osobně prošetřit, například zda se jedná o ojedinělý případ, a pak prý podá zprávu. Podle Andera je však jasné, že na trestní bezúhonnosti všech strážníků, včetně civilních zaměstnanců, mělo vedení policie trvat.

Případ se stal v létě 2006, kdy strážník Pavel Trenz tehdy jako pomstu za zbití svého syna naložil domnělého útočníka, čtrnáctiletého chlapce, do služebního auta a odvezl jej za Brno, kde mu vyhrožoval a u hlavy několikrát stiskl spoušť své nenabité služební zbraně. „Bouchl mě dvakrát do hrudníku. Pak řekl, abych vstal a klekl si, dal mi pistol na temeno a zmáčkl to,“ popsal situaci chlapec. Soud Trenze poslal do vězení na dva roky nepodmíněně, z vězení se dostal po odpykání poloviny trestu a ředitel strážníků ho znovu přijal do řad městské policie, tentokrát jako civilního zaměstnance do výcvikového střediska městské policie, kde odsouzený muž trénuje nováčky i své bývalé kolegy.

„Pokud si člověk odpyká trest, byl řádným občanem a je řádným občanem a bylo jen jedno vybočení, tak proč toho člověka hned srážet k zemi a nechat ho v bahně,“ myslí si o situaci Trenz. Primátor chce s výsledky prověrky provinilého strážníka seznámit veřejnost a stranické kolegy do týdne.