Policie obvinila tři muže z uplácení svědka v kauze krácení daní

Jihlava - Policie obvinila tři muže, kteří podle ní chtěli uplatit svědka čtyřmi miliony korun. Měl za to křivě vypovídat v případu krácení daní, kdy státu při výrobě falešného alkoholu, který nebyl zdaněn, údajně vznikla škoda 100 milionů korun. Případ se projednává u Krajského soudu v Ostravě. Obžalovaným v této trestní věci hrozí až 12 let odnětí svobody. Muži podezřelí z uplácení skončili ve vazbě. Policie dále pokračuje ve vyšetřování, protože není vyloučeno, že došlo k ovlivňování dalších osob.

„Policisté odhalili skupinu osob, která se pokusila za pomoci advokáta a částky čtyř milionů korun určitého svědka přesvědčit, aby změnil svoji výpověď a zajistil svou výpovědí beztrestnost několika obžalovaným,“ uvedl Roman Skřepek z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Klíčový svědek je ve vězení, prostřednictvím advokáta Petra Navrátila měl ale získat informace, že pokud před soudem bude lhát, dostane dobře zaplaceno.  

Tři hlavní podezřelé zadrželi policisté ve čtvrtek 5. listopadu večer v Jihlavě v advokátní kanceláři Navrátila při společném jednání. Při akci zajistili i peníze určené k uplacení svědka. Skřepek odmítl uvést, zda mezi zadrženými je i advokát. Všichni obvinění muži jsou stíháni pro trestné činy přípravy křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a dalších trestných činů. Hrozí jim trest odnětí svobody až na deset let.