VŠFS: Interní kontrola školy podezřelé studenty nezjistila

Praha - Zástupci soukromé Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) dnes ukázali novinářům studijní dokumentaci některých svých absolventů z řad pražských politiků, podle nich je vše v pořádku. Hospodářské noviny dříve uvedli, že někteří z radních či zastupitelů získali titul nezvykle rychle a jedna závěrečná práce nesplňovala kritéria odborného textu. Škola navíc podala trestní oznámení, protože se jim někdo naboural do informačního systému, odkud tato citlivá data studentů a absolventů získal.

Mezi absolventy školy patří například zastupitel Prahy 9 Jan Štrof (ČSSD), který zvládl pětileté studium za 16 měsíců. Jeho diplomová práce navíc podle odborníka neměla potřebný rozsah a nepoužíval v ní platná citační pravidla. Rektorka školy Bohuslava Šenkýřová ale práci ukázala s tím, že „počet normostran dokonce přesahuje požadovaný rozsah.“ Vše je podle ní v pořádku i v případě pražského radního Martina Langmajera (ODS), který získal bakalářský titul za rok a čtvrt. Podle rektorky to bylo proto, že si požádal o souběžné studium prvního a druhého ročníku.

Na VŠFS studoval i starosta Prahy 13 a první místopředseda ODS David Vodrážka, který si inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti. Nestandardně rychle prý zvládli studium i člen zastupitelstva Prahy 10 Tomáš Hrdlička (ODS) nebo náměstek primátora Pavel Klega (ODS). Šenkýřová ale upozornila, že studenti, kteří si vzdělání dodělávají při práci, už často mají určité znalosti z praxe, a proto jim studium nedělá problém. Škola jim navíc uznává výsledky předchozího studia a díky individuálnímu studijnímu plánu mohou dělat zkoušky třeba o prázdninách.

Škola si pozvala na prověrku i akreditační komisi

Kvůli tomu, že do médií unikly citlivé informace o studiu konkrétních lidí, podala škola trestní oznámení. Také si pozvala na prověrku Akreditační komisi. Interní kontrola, kterou si nyní škola dělá sama, ale podle Šenkýřové nic podezřelého nezjistila. Nezvykle krátké studium vzbudilo pozornost poté, co začala aféra na plzeňské právnické fakultě. Zde zřejmě mnoho lidí včetně politiků a policistů absolvovalo za podezřelých okolností. Ministerstvo školství proto prověří skutečnou délku studia na všech fakultách veřejných i soukromých vysokých škol.

Vladimíra Dvořáková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24