Ministerstvo se dohodlo s odbory, úvazky učitelů se zatím nezmění

Praha - Ministerstvo školství (MŠMT) se dnes dohodlo s odboráři, že zatím nebude měnit úvazky učitelů. Podle připravované novely měli netřídní učitelé učit týdně až o dvě hodiny víc. Návrh ale mezi kantory vyvolal velký nesouhlas, na Znojemsku kvůli tomu dokonce odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Novela vládního nařízení proto bude pozastavena do doby, než budou příznivější ekonomické podmínky.

Ministerstvo chtělo ulevit učitelům, kteří kromě výuky zastávají ve škole i další funkce, třeba se starají o počítače nebo dělají výchovné poradce. Těmto zaměstnancům by podle nového nařízení mohl ředitel školy ubrat až tři hodiny výuky týdně. Až dvě hodiny týdně by naopak mohl přidat učitelům bez třídnictví a dalších funkcí, plat by se jim ale nenavýšil.

Školští odboráři i pedagogové ale proti návrhu rázně vystoupili. Jednalo by se podle nich jen o víc práce za míň peněz. Učitelům totiž kvůli protikrizovým opatřením v příštím roce klesnou platy o čtyři procenta. Ministryně školství Miroslava Kopicová se proto dnes dohodla s odboráři, že projednávání návrhu bude pozastaveno. Úřad jen nechá doběhnout připomínkové řízení, návrh se pak obnoví až za příznivějších rozpočtových podmínek.

Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka by ubírání úvazků na jedné straně a přidávání práce jiným na straně druhé stejně nic neřešilo: „Jestli chtějí ulevit těm třídním učitelům a dalším, tak na to by se musely sehnat peníze, protože to jsou další zaměstnanci navíc.“

Znojemští odboráři zřejmě stávkovou pohotovost odvolají

Po rozhodnutí ministerstva znojemští odboráři podle předsedkyně oblastní rady školských odborů Růženy Šalamonové stávkovou pohotovost zřejmě odvolají. Musí se kvůli tomu ale znovu sejít oblastní rada: „Pokud vláda skutečně přeruší přípravné práce na tomto návrhu, odpadne důvod ke stávkové pohotovosti.“