Česko má prvních 95 tisíc vakcín proti prasečí chřipce

Praha – Do České republiky dorazilo z Belgie prvních 95 tisíc vakcín proti prasečí chřipce. Do oběhu půjdou po přidání českého příbalového letáku během několika dní, očkovat by se mělo začít v pondělí. Kolem 50 tisíc dávek se bude ve čtvrtek a v pátek rozvážet do ordinací praktických lékařů, kteří s nimi po neděli začnou očkovat zdravotně znevýhodněné pacienty. Jejich seznamy už projednali se zdravotními pojišťovnami. Další dávky dostanou zdravotníci a skupiny, které jsou důležité pro chod státu. Vakcinační strategii ve čtvrtek schválí Bezpečností rada státu. Definitivně rozhodne i o tom, zda bude pro jednoho člověka stačit vakcína jedna, nebo dvě.

„V této první fázi každý praktický lékař dostane desetidávkové balení, z kterého se naočkuje on a jeho zdravotní sestra a zbytek bude sloužit pro ty nejvíce chronické pacienty,“ uvedl hlavní hygienik ČR Michael Vít s tím, že chřipková epidemie by podle něj mohla v tuzemsku kulminovat v polovině nebo koncem prosince. V Česku je už zhruba 500 nakažených, zemřeli zatím dva lidé. Pětiletá dívka bojuje v ústecké nemocnici o život.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes důrazně varovala před hysterií, úmrtnost na nový virus je podle ní daleko menší než na virus sezonní chřipky. „Jako první dostanou vakcínu skupiny osob s chronickým onemocněním, které virová infekce ohrožuje velmi závažnými komplikacemi. S nimi budou očkováni i praktičtí lékaři a jejich zdravotníci. Případně zdravotníci, kteří pracují na infekčním oddělení,“ dodala. Lidé mimo ohrožené skupiny si zatím vakcínu koupit nemohou.

Video Rozhovor s Martinou Havlíčkovou
video

Rozhovor s Martinou Havlíčkovou

Dana Jurásková:

0„V tuto chvíli není na místě strašit obyvatelstvo tím, že nová chřipka zabíjí. To je nesmysl a není to pravda. Nová chřipka je stále banální onemocnění, kterému lze zabránit praktickými opatřeními, které každý občan zná a má je vyzkoušené.“

Podle informací České televize v některých nemocnicích nejsou antivirotika typu Tamiflu nebo Relensa. Podle ministryně ale přijde dva a půl milionů dávek do nemocnic současně s pandemickými vakcínami. K antivirotikům dostanou lékaři i doporučení, za jakých situací je mají pacientům podávat. Praktičtí lékaři obdrží v těchto dnech také monotematické číslo odborného časopisu, kde budou informace o použití antibiotik při bakteriálních komplikacích prasečí i běžné chřipky.

Vakcíny měly původně přijít už v říjnu. Jejich výroba je ale podle Víta komplikovanější, než se předpokládalo: „Ta výroba je trochu složitější. To není slití dvou, tří látek a vytvoření vakcíny. Tady musí ten virus nejprve vyrůst na tkáňových kulturách a ten růst viru nebyl tak kapacitní, jak se očekávalo.“ Za pomalejším postupem je ale i česká legislativa. „Náš zákon o veřejných zakázkách vůbec nepočítá s tím, že by mohla nastat krizová situace a že by z tohoto zákona mohla být nějaká výjimka,“ řekl už dříve hlavní hygienik.

Do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200 000 dávek pandemické vakcíny. Vláda jich objednala milion, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Uvažuje se i o očkování dětí. Zdravotníci se ale obávají, že pokud se začne s očkováním v prosinci nebo ještě později, může být už pozdě. Prasečí chřipka se šíří velmi snadno. Epidemie tak začíná mnohem rychleji než u klasické sezonní chřipky.