Policejní náklady na akce extremistů znepokojivě rostou

Praha - Náklady na policejní akce související s extremismem budou letos v porovnání s rokem 2008 možná o polovinu vyšší než loni. Na senátním slyšení o ochraně společnosti před neonacismem to dnes uvedl ředitel pořádkové policie Petr Sehnoutka, který to považuje za znepokojivý trend. Loni například škoda na výstroji policistů dosáhla 29 tisíc korun, do půlky letošního května už 40 tisíc. Mzdové náklady loni představovaly 70 milionů, letos do půlky května už 60 milionů korun. Slyšení se konalo v den výročí Křišťálové noci, nacistického protižidovského pogromu, který se uskutečnil v noci z 9. na 10. listopadu 1938.

Loni pořádková policie provedla 436 bezpečnostních opatření, do nichž se zapojilo 37 tisíc policistů a šest z nich bylo při zásahu zraněno. Letos do poloviny května to bylo 231 za účasti 22 tisíc policistů, z nichž čtyři byli zraněni. Sehnoutka připomenul i záměr většího nasazení policejních hlídek, přičemž speciální pořádkové jednotky by měly být v dosahu akcí. Tyto jednotky tvoří nyní 670 policistů v Praze a na jižní Moravě, příští rok mají vzniknout dvě nové v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, čímž se počet jejich členů zvýší zhruba na 1 200.

Dělnickou stranu v evropských volbách volilo přes 26 tisíc lidí

Účastníci slyšení dnes varovali i před sílícím vlivem extremistů, kteří se snaží pronikat do politických struktur. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) připomněla, že radikální Dělnickou stranu letos v evropských volbách volilo přes 26 tisíc lidí, přičemž šestina z nich byla z ústeckého regionu. Kraj proto podle hejtmanky připravil manuál pro obce, který popisuje kroky proti extremismu, například způsoby, jak odhalit účel extremistického shromáždění, jak jej zakázat nebo rozpustit. Kvůli boji proti extremismu chce kraj usilovat i o účinnější postih přestupků a eliminaci sociálních rizik.

Podle mnohých účastníků slyšení by měla být lékem na nárůst extremismu rovněž prevence v podobě výchovy. Přihlásil se k tomu například předseda pořádajícího senátního výboru pro školství a lidská práva Jaromír Jermář (ČSSD). Je podle něj třeba připomínat, že pravicoví extremisté usilují svými jednoduchými řešeními o zavedení totalitního rasistického státu.