Barták ocenil osobnosti odboje, medaili dostal in memoriam i Jan Zajíc

Praha - Ministr obrany Martin Barták dnes při příležitosti Dne válečných veteránů vyznamenal 23 lidí. Zlatou lípu za významné zásluhy o ochranu lidských práv obdrželo celkem devět osob, je mezi nimi i Jan Zajíc, který v roce 1969 následoval odkaz Jana Palacha a upálil se na protest proti demoralizaci společnosti. Dalším oceněným je dlouholetý dopisovatel Hlasu Ameriky Ivan Medek. Kříž obrany státu dostalo 14 veteránů II. světové války.

„Při tom všem, co se dnes děje a jak mají lidé tendenci rychle zapomínat, to jsou právě tyto dny, kdy bychom si měli připomínat, co je tradice,“ řekl po skončení ceremoniálu Barták. Lidé by u příležitosti dne veteránů měli vzpomínat na významné osobnosti českých dějin a účastníky minulých bojů, dodal ministr.

Kříž obrany státu obdržel například brigádní generál ve výslužbě Miroslav Štandera. Příslušník československého letectva bojoval jako stíhací pilot ve Velké Británii a aktivně se účastnil odboje. V roce 1949 byl z politických důvodů propuštěn z armády. Poté odešel do exilu, kde opět sloužil v britském letectvu. V současnosti předsedá Sdružení zahraničních letců ČR.

Jedinou oceněnou ženou se stala Jiřina Tvrdíková, která též obdržela Kříž obrany státu. Majorka byla za války vězněna v sovětském gulagu. Bojovala v Dukelském průsmyku, kde byla těžce zraněna. Vůbec poprvé byli letos in memoriam oceněni dva vojáci, kteří padli v bojích s maďarskou armádou na Zakarpatské Ukrajině, ke kterým došlo v roce 1939. „Je to historie, o které se málo ví,“ vysvětloval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zlatou lípu měl dnes převzít i bývalý ministr zahraničí, senátor Karel Schwarzenberg. Ze slavnostní akce se ale omluvil. Medaili tak převezme při jiné slavnostní příležitosti.

Den veteránů se ve světě slaví na počest konce první světové války. Jedenáctého listopadu 1918 podepsal maršál Ferdinand Foch v železničním vagoně v Compiègne na řece Marně příměří s poraženým Německem císaře Viléma. V novodobé České republice se Den válečných veteránů poprvé připomínal v roce 2001. Hlavní pietní akt se tehdy stejně jako letos konal v Národním památníku na Vítkově.

Památník bitvy o Dukelský průsmyk
Zdroj: Wikipedia