Pražský městský soud zamítl Jonákovu žádost o obnovu řízení

Praha - Případ Ivana Jonáka odsouzeného na osmnáct let za to, že si v roce 1994 objednal vraždu milence své ženy a poté i likvidaci manželky, se znovu otevírat nebude. Obhájce bývalého majitele erotického podniku Discoland Sylvie žádal pražský městský soud o obnovení procesu, kde chtěl prokázat Jonákovu nevinu. Soud ale žádost zamítl. Odsouzený se jednání původně osobně zúčastnit nechtěl, pak si to ale rozmyslel. Z osmnáctiletého trestu mu zbývají už jen čtyři roky. Dnes projednávaný návrh se týkal procesu kvůli usmrcení ženy. Jonák proti rozhodnutí soudu ihned podal stížnost. Jeho advokát Luboš Prokeš chce navíc namítnout podjatost soudkyně Jaroslavy Liškové.

Podle soudkyně nejsou důvody pro povolení obnovy řízení dány, protože nevyšly najevo žádné významné skutečnosti, které by soud neznal už dříve, nebo které mohly vést k jinému rozhodnutí: „Vina obžalovaného organizováním vraždy své manželky byla v původním řízení naprosto jednoznačně prokázána.“ Jonák se při těchto slovech smál. „Já to nechci poslouchat, tyhle kecy,“ reagoval pak při odůvodnění rozhodnutí. Soudkyně jej nejprve upozornila, že by mohl být stíhán pro pohrdání soudem, následně ho nechala vyvést ze síně. „Zločinecká justice! Žádný právní stát,“ řekl mimo jiné Jonák při odchodu.

Soudy ho poslaly za mříže s definitivní platností v roce 2002. Trest si odpykává ve Valdicích. Dnes se chtěl pokusit prokázat, že vraždy si neobjednal on, ale lidé, kteří se pokusili zabít i jeho. Tvrdí, že za smrtí manželky stáli jeho tehdejší německý společník Helmut Huger a někdejší provozní ředitel diskotéky Jaromír Prokop, který byl už odsouzen jako uprchlý v procesu s Berdychovým gangem na 13,5 roku. „Já jsem nevinný, já jsem ženu nezabil, zabili ji Huger a Prokop,“ řekl Jonák soudu. Útoky podle něj zorganizovali s cílem ovládnout podnik a získat jejich podíly. Když se jim ho nepodařilo zabít, „hodili“ na něho vraždu manželky. Oba muže ale osvobodil soud letos v červnu. Nepodařilo se prokázat, že se ho v červenci 1994 pokusili odstranit právě oni.

Vrah Jonákovy manželky dostal čtrnáct let

Milenec Jonákovy ženy zůstal naživu, protože muž, který byl na vraždu najat, si to nakonec rozmyslel. Jonákovu manželku zastřelil najatý vrah Jiří Tokár v jejím stánku se zeleninou v pražských Petrovicích. Od soudu odešel se čtrnáctiletým trestem. Podle státního zástupce Jiřího Bednáře je nejvíce nebezpečné pro společnost jednání pachatele, který si objedná vraždu a ani to sám není schopen udělat. Takovéto jednání je více nebezpečné pro společnost než jednání samotného vraha.

Jonákově kauze se soudy věnovaly od roku 1995, koncem roku 2002 padl pravomocný verdikt. Nejvyšší soud předtím zrušil rozhodnutí pražského vrchního soudu, který zastavil Jonákovo stíhání za vraždu jeho manželky. Vrchní soud tehdy totiž vyhodnotil vraždu ženy a přípravu vraždy jejího milence jako jeden skutek. A protože Jonák byl dříve odsouzen za objednání vraždy muže k 12 letům vězení, měl mu podle vrchního soudu zůstat původní trest. Nejvyšší soud ale konstatoval, že Jonákovo počínání má být hodnoceno jako dva skutky. Vrchní soud mu pak vyhověl.