Soud dal notáři šanci na miliony za boj o Lidový dům

Brno - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti notáře Václava Halbicha, jenž se domáhá peněz za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům. Jeho nárok znovu prozkoumá Obvodní soud pro Prahu 1, který původně žalobu zamítl. Podle ústavních soudců došlo k porušení práva na spravedlivý proces a majetkových práv. Obvodní soud nyní musí lépe osvětlit vztah mezi ČSSD a Halbichem. 

Případ souvisí s vleklým sporem ČSSD a právníka Zdeňka Altnera. Ten jako zástupce sociálních demokratů uspěl ve sporu o Lidový dům. Nyní si neúspěšně nárokuje odměnu, která se podle něj kvůli smluvním pokutám vyšplhala na asi 23 miliard korun. Halbich se na právním zastupování také podílel. Požaduje zhruba 16,8 milionu korun. Altner prý svou pohledávku postoupil švýcarskému holdingu, který připravuje další právní kroky. Dohodu s ČSSD prý Altner nikdy nepodepíše.

Halbich spolu s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem přistoupil k mandátní smlouvě, kterou Altner uzavřel se sociálními demokraty. Po úspěšném skončení procesu však vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila zhruba na 50 milionů korun. Další dvě třetiny dala strana do soudní úschovy, kde jsou dosud. Jde také o Halbichovy peníze.

Halbichův problém spočívá v tom, že na původní mandátní smlouvě nebylo uvedeno jeho jméno. Peněz se neúspěšně domáhal prostřednictvím žalob u Obvodního soudu pro Prahu 1 a Městského soudu v Praze. V roce 2005 jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud.

Z napadeného usnesení Nejvyššího soudu vyplývá, že podle Halbicha chtěl být Altner na mandátní smlouvě uvedený sám, protože „tenhle kšeft přinesl“. Po úspěchu ve při pak kolegům údajně nabídl jen 2,5 milionu, ačkoliv měli oba slíbenou třetinu ze získané sumy. Po právní stránce je sporné, zda mandátní smlouva postavila Halbicha a Hájka ve vztahu s ČSSD na stejnou úroveň jako Altnera, nebo z nich učinila jen „pomocníky“, jimž měl odměnu vyplatit Altner. Jména Halbicha a Hájka se podle Altnera neobjevila na původní mandátní smlouvě kvůli tomu, že se báli neúspěchu ve sporu o Lidový dům. „Nechtěli s tím spojit svou pověst,“ uvedl Altner. Tvrdí, že byl připraven vyplatit jim sjednané částky.