Na sociální služby by mohlo příští rok jít o 3,8 miliardy více

Praha – Příští rok možná půjde na poskytování sociálních služeb 6,8 miliardy korun, s navýšením o 3,8 miliardy souhlasili poslanci sociálního výboru. Argumentují tím, že i v letošním roce spolkly sociální služby více než šest miliard, a proto není možné jejich rozpočet snížit o více než polovinu. Rozpočet navržený vládou počítal na sociální služby jen se třemi miliardami.

„Shoda je na tom, že pro příští rok je třeba dofinancovat sociální služby na úroveň minimálně minulého roku a v rámci rozpočtu budeme hledat, jakým způsobem,“ uvedl předseda výboru Zdeněk Škromach (ČSSD). Podle něho je chyba, že vláda rovnou nenavrhla více peněz do této kapitoly. Poslanci totiž v prvním čtení rozpočtu schválili příjmy a výdaje rozpočtu, a pokud chtějí v jedné kapitole peníze přidat, z jiné je budou muset vzít. „Jsme postaveni do dilematu, že někde musíme vzít a někde dát, zatímco v rámci rozpočtu se rozdělí peníze na hromádky a nemusí se nikde nic brát,“ dodal Škromach.   

O zvýšení rozpočtu na sociální služby dnes poslance žádal i ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. „Navrhované tři miliardy považuje ministerstvo za naprosto nedostatečnou částku a situace, která by tím vznikla, by vedla k ohrožení a destabilizaci celého systému sociálních služeb. Mělo by to závažné sociální, zdravotní a možná i životní dopady u adresátů sociálních služeb,“ prohlásil Šimerka. Jen pro ilustraci pak ministr dokládal, že pro letošek byly na sociální služby původně schváleny čtyři miliardy, jenže se pak rozpočet musel během roku dvakrát navyšovat. 

Výbor současně navrhl, z jakých rozpočtových kapitol by se měly peníze na
sociální služby převést. Jednu miliardu chtějí poslanci získat na úkor
všeobecné pokladní správy, 200 milionů z resortu ministerstva obrany,
konkrétně z kapitoly zvyšování schopností vzdušných sil II. Dalších 800
milionů má jít na úkor Státního fondu dopravní infrastruktury, miliarda na
úkor důchodů a 800 milionů z nemocenské.

Poslanci také rozhodli, že by měla vzniknout expertní skupina, která se bude zabývat koncepcí sociálních služeb. Jedním z jejích úkolů by mělo být například vytvoření velkého ceníku sociálních služeb či vyřešení problémů s jejich financováním.