Bodový systém se možná zmírní, připustil šéf dopravní policie

Praha - Možnost určitého zmírnění systému bodového trestání řidičů připustil ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Ztráta bodů by řidičům neměla nově hrozit například za porušení povinnosti denního svícení, pokud to bezprostředně napraví, informoval o tom na senátní konferenci o bezpečnosti silničního provozu. O zmírnění usilují i senátoři z dopravního výboru, kteří konferenci uspořádali s cílem přispět k přijetí novely na základě různých návrhů v přijatelné podobě.

„Je potřeba zvážit, jestli některé přestupky musejí být tak tvrdě sankcionovány,“ uvedl Tržil. Upravit by to podle něj mohla chystaná novela silničního zákona.

Tržil v rámci úprav doporučil zavedení celorepublikového používání zimních pneumatik, nejen na vymezených silnicích. Chtěl by také vyřešit svádění viny za přestupky na osobu blízkou, zjednodušit dokazování nepřiměřené rychlosti jízdy, zlepšit značení přechodů nebo upravit rychlost na dálničních přivaděčích. Nezapomněl ani na snahu zrušit dopravní značky upozorňující řidiče na radary městských strážníků, které byly letos zavedeny. Podle Tržila je 70 procent obecních policií kvůli nákladům neužívají a rychlost neměří. K jeho požadavku se připojili i zástupci měst.

Odstranění nefunkčního dopravního značení nebo zlepšení stavu silnic požaduje také Robert Vašíček ze sdružení ChceteZmenu.cz. Sdružení v souladu s návrhem senátorů - ale přes nesouhlas policie a ministerstva dopravy - požaduje zvýšení maximální hranice počtu trestných bodů pro řidiče, po jehož dosažení následuje ztráta řidičského průkazu, z 12 na 18.

„Není z hlediska bezpečnosti nutné vůbec zvyšovat bodovou hranici,“ řekl Tržil. Podle Tržila je dvanáctibodový systém dostačující. 

Podle Lukáše Kaduly z ministerstva dopravy dvanáctibodové hranice dosáhlo za více než tři roky od zavedení systému 23 317 řidičů, tedy jen necelé půlprocento všech řidičů v Česku. Jen čtvrtina řidičů dosáhla 12 bodů za drobné přestupky. Nepřiměřená rychlost „vybodovala“ maximálně 3000 lidí, dodal Kadula.

Řada účastníků konference kritizovala i to, že se řidiči o udělení bodů dozvídají s mnohaměsíčním zpožděním. Bodový systém tak podle nich nemá preventivní účinek.