Ministr obrany povýšil dva válečné hrdiny na generály

Praha - Ministr obrany Martin Barták dnes na rozkaz vrchního velitele vojsk prezidenta Václava Klause povýšil veterány druhé světové války Roberta Matulu a Mikuláše Končického do hodnosti brigádního generála. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška ale Klaus odmítl povýšit in memoriam také kapitána Otakara Jaroše, jehož jméno vládní návrh původně také obsahoval. Jarošovo jméno bylo za totality využíváno ke komunistické propagandě. Odmítnutí povýšit kapitána Jaroše Hrad odmítl komentovat. Barták dnes rovněž povýšil 29 veteránů druhé světové války. Dalším šesti lidem udělil Záslužný kříž ministra obrany.

Ceremoniál se konal ve Slavnostní síni Národního památníku na pražském Vítkově u příležitosti Dne válečných veteránů. Povýšením dvou statečných mužů do hodnosti brigádního generála splácí Česká republika další dluh, který jí zůstal po předchozím režimu, řekl dnes na Vítkově Barták. Ministr připomněl, že po komunistickém puči v roce 1948 se z mnohých válečných veteránů bojujících v zahraničí stali občané „druhé kategorie“.

Ostravský rodák Matula je posledním žijícím výsadkářem skupiny Wolfram. Vycvičen byl v Anglii a po výsadku do okupovaného Československa v roce 1944 pomáhal organizovat partyzány na moravsko-slovenském pomezí. Po komunistickém převratu v roce utekl před hrozbou vězení do zahraničí. V současnosti žije v Kanadě. Jmenovací dekret za něj převzal náměstek primátora města Ostravy Vojtěch Mynář.

Mikuláš Končický:

„Povýšení pro mne znamená velké ocenění a celkem i životní satisfakci… Dnes jsem rehabilitován a jsem šťastný.“

Mikuláš Končický se zúčastnil mnoha bojů. Se svou jednotkou prošel bitvami o Jaslo, Duklu, Dukelský průsmyk, Svidník, Opavu, Ostravu a Prahu. Za bojové výsledky byl oceněn válečnými kříži a medailemi. Po roce 1968 byl z armády propuštěn.

„Nejvíce vzpomínám na velmi těžkou situaci po překročení hranic (Československa) a týden bojů v kotlině jižního Komárniku, kde byla zima, sněžilo. Přes den jsme nemohli vylézt z maskovaného tanku, protože jen se třemi tanky jsme střežili hranici z Polska na Prešov,“ vylíčil Končický situaci z roku 1944.

Součástí dnešních oslav Dne válečných veteránů byl též pietní akt k uctění památky padlých, při němž nejvyšší představitelé státu položili věnce k soše Jana Žižky na Vítkově. Ceremoniálu se kromě Bartáka zúčastnili premiér republiky Jan Fischer, předseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda Sněmovny Miloslav Vlček, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a další.

Slavnostní ceremoniál
Slavnostní ceremoniál