V Ostravě bude méně peněz na údržbu silnic

Ostrava - V Ostravě budou mít příští rok na celoroční údržbu místních komunikací kolem 63 milionů korun, což je o desetinu méně než letos. Úsporné opatření města neohrozí jejich zimní údržbu, městská společnost Ostravské komunikace však bude muset šetřit při letní údržbě, řekli její náměstci. Letos společnosti na zimní údržbu zbývá 14,2 milionu korun. Částka na dvouměsíční údržbu všech zhruba 375 kilometrů vystačí. Letos firma udržuje nejen místní komunikace, ale smluvně také 77,5 kilometru silnic první třídy patřících státu a necelých 140 kilometrů silnic druhých a třetích tříd, které vlastní Moravskoslezský kraj. Na jejich letošní údržbu dostala od státu a kraje necelých 90 milionů korun.

Na celoroční údržbu bezmála 160 kilometrů místních komunikací dostala společnost v letošním roce z městského rozpočtu kolem 70 milionů korun. Podle primátorova náměstka Vojtěcha Mynáře (ČSSD) to v příštím roce bude asi o deset procent méně. „Zimní údržbu nemůžeme zanedbat, takže šetřit budeme až v létě,“ řekl ekonomický náměstek firmy Daniel Lyčka, který je v současné době pověřený jejím vedením.

Letos se budou Ostravské komunikace nově starat i o část takzvaného Severního spoje, která bude otevřena 25. listopadu. „Naší povinností bude toto propojení Mariánskohorské ulice s dálnicí D47 udržovat. Bude to zhruba 32 000 metrů čtverečních,“ řekl výrobní náměstek firmy Antonín Bína.

Celkem mají Ostravské komunikace 34 vozidel a dalších 13 strojů je zajištěných od jiných dodavatelů.