V Praze je šest nově nemocných prasečí chřipkou, dva vážně

Praha - Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je šest pacientů s prasečí chřipkou, od nemocného se nakazili dva další pacienti, lékař a dvě sestry. Dva z nich jsou ve vážném stavu. Nemocnice již přijala opatření, aby zabránila dalšímu šíření nákazy. Hematologická klinika přijímá jen pacienty, u nichž by nepřijetí ohrozilo jejich zdravotní stav.

„Chřipkou typu H1N1 jsou v tuto chvíli u nás nakaženi celkem tři pacienti. Jde o pacienta na kardiologické klinice, dále hematologické klinice a pacienta, který je nyní na klinice anesteziologie a resuscitace. Dále se na hematologické klinice bohužel nakazil jeden lékař a dva zdravotničtí pracovníci,“ uvedla pro ČT24 mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

„Byl omezen příjem nových pacientů, přijímáme jen ty, u nichž by nepřijetí mohlo zhoršit jejich zdravotní stav. Při vyšetření používají personál i pacienti ochranné roušky,“ dodala mluvčí. Lékaři a sestřičky na hematologické klinice jsou sledováni, jestli se u nich nevyskytne další případ onemocnění. Klinika také pracuje v protiepidemickém režimu, což se týká například dezinfekce, úklidu či likvidace odpadu.

Nemocné s prasečí chřipkou není možné převézt na infekční kliniku nemocnice Na Bulovce, kam se soustřeďují pražští pacienti s touto nemocí. Prodělávají totiž léčbu zachraňující život, vysvětlila mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Pacient, který se léčí s prasečí chřipkou na kardiologické klinice, je ve vážném stavu. Průběh onemocnění je zhoršen tím, že pacient je nemocný na srdce a prodělal operaci plic. Lékaři ho drží v izolaci.