Řápková hodlá prokázat řádné studium, index nemá

Chomutov - Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) dnes oznámila, že předloží vedení Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni důkazy o tom, že v letech 2000 až 2005 studovala na právnické fakultě školy. Ke spolupráci vyzval Řápkovou i rektor univerzity Josef Průša, doporučený dopis odeslaný v úterý však podle Řápkové pošta do dnešního odpoledne nedoručila. K detailům svého studia na plzeňské právnické fakultě se Řápková už v médiích nehodlá vyjadřovat. Komentovat tak odmítla i vyjádření vdovy po zesnulém učiteli Pipkovi, která tvrdí, že její muž Řápkovou nezkoušel. Řápková říká, že média vše zneužívají proti ní a odmítá se na mediálních hrách podílet. Studium Řápkové až do vyjádření fakulty nebude řešit ani severočeská ODS.

Primátorka upozornila, že univerzita dosud nepředložila žádný důkaz o tom, že by v něčem pochybila. Komise prý měla celý případ nejdříve vyšetřit a až poté sdělit verdikt. Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla Řápková v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou a i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal nyní zemřelý učitel Jiří Pipek. Primátorka zpochybňování svého studia odmítá a podala k plzeňskému krajskému soudu žalobu na ZČU.

Ivana Řápková:

„Index se odevzdává po ukončení studia na studijní oddělení školy, kde jej zkontrolují s elektronickou databází a poté vytisknou diplom. Buď jsem si index po této kontrole už nevyzvedla, nebo jsem jej ztratila například při stěhování. To ale není důležité, protože neslouží jako doklad o absolvování studia, tím je diplom.“

Řápková chce univerzitě předložit originál diplomu, jeho dodatek s údaji o vykonaných zkouškách a zápočtech a také vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. „To všechno jsou originály. Mám i pracovní verzi diplomové práce, originál by měl být na univerzitě. Zdá se však, že není, proto jsem podala i trestní oznámení pro podezření z krádeže,“ uvedla. Průša podle deníku Právo primátorku vyzval i k předložení originálu indexu, jehož kopii se podařilo minulý týden dohledat v archivu univerzity. Primátorka však už dříve informovala novináře, že originál indexu nemá a není to ani její povinností.