Cyril Svoboda prohrál spor o dům v pražských Dejvicích

Praha - Předseda lidovců Cyril Svoboda dnes prohrál soudní spor s charitativní organizací Domov svaté Rodiny o dům v pražských Dejvicích. Obvodní soud pro Prahu 6 dnes zamítl Svobodovu žalobu na určení dědictví. Rozsudek zatím není pravomocný, politik i organizace shodně tvrdí, že je majitelka domu v závěti určila jako dědice. Svoboda, který se soudního jednání osobně účastnil, řekl po vynesení rozsudku novinářům, že se pravděpodobně odvolá. V takovém případě by se kauzou musel zabývat pražský městský soud.

„Já se kvůli tomu neoběsím. Není to tak, že bych přestal žít nebo že bych měl menší radost ze života. Jen si myslím, že se má čelit těmto metodám,“ okomentoval verdikt Svoboda.

Čtyřpatrovou budovu v hodnotě 50 milionů korun odkázala Svobodovi v roce 1992 jeho známá Marie Kaprálková. V listopadu 2004, tedy ve svých dvaadevadesáti letech a rok před svou smrtí, však Kaprálková sepsala novou závěť, v níž svůj majetek rozdělila mezi Domov svaté Rodiny, Nadaci Jedličkova ústavu a její vzdálené příbuzné, manžele Aleše a Boženu Kopecké. Dejvický dům podle tohoto dokumentu připadl charitě.

Svoboda se u soudu snažil dokázat, že Kaprálková před svou smrtí trpěla duševní poruchou a neorientovala se v čase ani v prostoru. K sepsání nové závěti ji prý donutili Kopečtí. Podle soudkyně Petry Andršové se však duševní porucha Kaprálkové neprokázala. Druhá sepsaná závěť neměla žádné formální nedostatky a podpis na ní byl pravý, doplnila soudkyně.

Kdyby dal soud Svobodovi nakonec za pravdu, část majetku Kaprálkové včetně dalšího činžovního domu by propadla státu, který se ke sporu připojil jako vedlejší účastník. Odkaz z roku 1992 se totiž týkal pouze jedné budovy a Kaprálková neměla žádné právoplatné dědice.

O dům v pražských Dejvicích se soudí lidovecký předseda Cyril Svoboda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24