Spekulace o spolupráci Bém-Jančík vznáší kritiku uvnitř ODS

Praha – Výsledky úterního sněmu pražské ODS, která si do svého čela znovu zvolila Pavla Béma a jedním z místopředsedů učinila kontroverzního starostu Prahy 5 Milana Jančíka, vyvolaly uvnitř centrály ODS rozporuplné reakce. Zatímco se většina občanských demokratů snažila náladu uklidňovat a zdůrazňovala nutnost stranické jednoty před parlamentními volbami, samotný předseda Mirek Topolánek ironicky komentoval údajné dohody, které měly ovlivnit výsledek úterních voleb. Trnem v oku jemu i dalším je hlavně Jančík, jehož zvolení prý může poškodit image strany u voličů.   

Během včerejšího volebního večera se mezi pražskými občanskými demokraty hovořilo o vzájemné dohodě mezi Bémem a Jančíkem. Během volby nového předsedy měl smíchovský starosta Bémovi údajně zaručit rozhodující vítězné hlasy, primátor se měl o několik desítek minut déle zasadit o pohodlné dosazení Jančíka mezi čtvero místopředsedů. Řada občanských demokratů ale angažování Jančíka, za kterým je z minulosti řada skandálů, považuje za příliš velkou cenu Bémova vítězství. Obávají se, že je proti nim použijí konkurenční strany ve volební kampani.

Mirek Topolánek:

„Pozitivní pro stranu? Určitě. Jenom záleží na tom, pro kterou. Nová pražská sestava vedení ODS naznačuje, že pro jinou… Nicméně, já vždycky respektuji výsledky voleb, zvlášť když jich bylo dosaženo tak korektním způsobem, jako je demokratická tajná volba bez předběžných dohod.“

Bývalý člen ODS a současný opoziční zastupitel v Praze 5 Ondřej Gál řekl, že si Jančík bude chtít příští rok vydobýt na kandidátce do zastupitelstva hlavního města Prahy dobrou pozici, aby se mohl stát například náměstkem primátora. „Tragédií pro ODS je, že je v Praze spíš než politickou stranou skupinou ovládanou lobbisty,“ řekl o Jančíkovi Gál. Podle něj se někteří politici na posty dostávají na základě dohod, které závisejí na zadávání veřejných zakázek.

Vymění Bém primátorské křeslo za poslanecké?

Po úterní volbě zůstala otázka, kdo se stane příštím primátorem hlavního města. „Řekl jsem, že dlouhodobý souběh funkcí je pro mne nepřijatelný,“ potvrdil dnes Bém slib, který dal delegátům. A to, že pokud získá mandát poslance, nebude dále usilovat o post šéfa magistrátu. To byla jedna z podmínek, kterou si dalo oblastní sdružení Prahy 10, aby Béma ve volbě podpořilo. Podle jednoho z účastníků sněmu by měl Bém z pozice primátora odstoupit ihned poté, co získá mandát poslance. To ale Bém nepotvrdil.

Strana vzkazuje: Buďme jednotní!

Mnozí členové ODS však hovoří o nutném vnitřním sjednocení strany před parlamentními volbami. Místopředseda ODS Petr Bendl Bémovi pogratuloval a popřál mu co nejlepší výsledek ve volbách. „Budeme ho potřebovat. Bez udržení elementární jednoty bude těžké dobrého výsledku dosáhnout, a tak pevně věřím, že přes personální různost názorů na podobu vedení Praha jednotu udrží,“ řekl.

Dvacátý kongres Občanské demokratické strany se uskuteční 21. a 22. listopadu ve vysočanském hotelu Clarion Congress Hotel Prague. Kongres je chystán jako nevolební, i když část straníků už dala najevo, že by předseda ODS Mirek Topolánek měl nějakým způsobem požádat o obnovení svého mandátu. Mluvčí ODS Martin Kupka dnes upozornil, že strana spustila speciální internetové stránky věnované kongresu.

Milan Jančík
Milan Jančík
Více fotek
  • Milan Jančík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122922.jpg
  • Mirek Topolánek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1213/121240.jpg
  • Pavel Bém autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1229/122828.jpg
  • Pavel Bém autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1005/100414.jpg
  • Grémium ODS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1164/116365.jpg