V létě se nad Českem létalo méně než loni

Praha – Během letní sezony od května do října byl nad Českem řidší letecký provoz než loni. Nad republikou přeletělo podle statistiky Řízení letového provozu 379 728 letů, meziročně tak jejich počet poklesl o 4,5 procenta. Výraznější pokles vzletů a přistání zaznamenalo letiště v pražské Ruzyni, bylo jich o 9,7 procenta méně. Pozici nejsilnějšího zákazníka Řízení letového provozu v přibližovacích a letištních službách si zachovaly České aerolinie. Traťové navigační služby potom nejčastěji používá německá Lufthansa.

Pražské letiště zaznamenalo méně vzletů a přistání zejména kvůli krachu aerolinek Sky Europe. Ty totiž byly pro Řízení letového provozu druhým největším zákazníkem na ruzyňském letišti.

Dalším obecným důvodem byla ekonomická krize. „Letní sezona potvrdila očekávaný trend úbytku provozu v českém vzdušném prostoru, který se začal projevovat v důsledku světové ekonomické recese již na závěr roku 2008,“ uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Zatímco na pražském letišti a v tranzitu v letní sezoně poklesl počet letů, na letištích v Brně a Karlových Varech se výkony drobně zvýšily. V Brně se uskutečnilo celkem 20 584 a v Karlových Varech 4 881 startů a přistání.

Dobrou zprávou pro cestující je snížení průměrného zpoždění v letní sezoně. Letos činilo 0,49 minuty na let, zatímco v roce 2008 byla tato hodnota 0,60 minuty na let, jde tedy zlepšení o 17 procent.