Škodovka chce v Plzni založit soukromou právní školu

Praha – Případné prázdné místo po zkompromitované výuce práv na Západočeské univerzitě v Plzni by rád zacelil místní podnik Škoda. Stojí totiž za novým projektem soukromé právně-ekonomické vysoké školy, která by pod záštitou Škodovky měla vzniknout v Plzni nebo v Praze. Firemní vedení o možnosti vytvořit paralelní školu už dokonce jednalo s děkanem fakulty Jiřím Pospíšilem, a to v době, kdy ještě do funkce nebyl oficiálně zvolen. Pospíšil však takovou spolupráci vylučuje. Nová škola by podle podniku měla nést jméno zakladatele firmy Emila Škody.

Pospíšil dostal od vrcholného vedení Škodovky nabídku, aby se na soukromém projektu aktivně podílel, například zde učil. V následné reakci však děkan vzkázal jasné odmítnutí. „Do doby, dokud budu veřejně činnou osobou, žádné nabídky od soukromé školy nevyužiji,“ uvedl. Firma však na svém projektu trvá, což zaskočilo i současného rektora univerzity Jiřího Průšu. Soukromá právnická škola podle něho zamezí současné snaze očistit pověst veřejné fakulty. Průša nevylučuje, že snaha otevřít novou školu rozpoutala aféru na univerzitě.

Podle záměrů vedení akciové společnosti Škoda holding by se v rámci plánované soukromé školy vyučovalo na dvou místech – v Plzni a Praze. Jestli bude nová instituce mít motivaci přetáhnout studenty či učitele z veřejné plzeňské fakulty, zatím není jasné. „Jenom aby se nevyprázdnila právnická fakulta na úkor této soukromé školy, osobně si myslím, že v Plzni je místo jen pro jednu právnickou fakultu,“ řekl pedagog Jan Kocina, který působí na univerzitě.

Velké pochybnosti o vzniku právnické školy má však předsedkyně ministerské akreditační komise Vladimíra Dvořáková. „I kdyby byla fakulta v Plzni zavřena, nedokáži si představit, že by akreditační komise mohla schválit jakoukoli další právnickou školu,“ prohlásila. O osudu současné právnické fakulty bude komise rozhodovat ještě během celého listopadu.