Ústecká ODS s novým předsedou trvá na volebním kongresu

Litoměřice - Občanští demokraté v Ústeckém kraji chtějí, aby se do konce února konal volební kongres strany, pokud předseda ODS Mirek Topolánek na listopadovém kongresu nepožádá o potvrzení svého mandátu nebo jej neobhájí. Na požadavku se dnes shodl regionální sněm v Litoměřicích. Na sněmu zároveň rezignoval krajský předseda ODS Jiří Šulc. Ve funkci ho vystřídá ústecký primátor Jan Kubata. Novinářům to řekl Šulc po zasedání sněmu.

Šulc svoji rezignaci zdůvodnil údajným vyjádřením Topolánka, že v krajích nevidí vyprofilované silné osobnosti, které by se mohly stát jeho nástupcem. Proto se prý rozhodl funkce vzdát a Topolánkovi jít příkladem. Žádného kandidáta na předsedu ODS dnes oficiálně nezvolili. Podle Šulce je ale známé, že o funkci se hodlá ucházet místopředseda ODS Petr Gandalovič, který z Ústeckého kraje pochází.

Na případném svolání volebního kongresu se dnes shodli zástupci jednotlivých okresů, z nichž dosud zaznívaly různé hlasy na potvrzení Topolánkova mandátu. Šulc nepovažuje případný volební kongres krátce před volbami za riskantní. Argumentoval například růstem preferencí ČSSD poté, co se krátce před volbami jejím předsedou stal Jiří Paroubek.

ODS přenechává kauzu Řápkové pouze univerzitě

Kromě jednání o budoucím kongresu se objevily i spekulace, zda se na sněmu nebude řešit také studium Řápkové. Podle vyjádření špiček severočeské ODS se však k tomu nikdo vyjadřovat nechystá - Řápková prý spolustraníkům svoji situaci dostatečně vysvětlila a teď je na řadě plzeňská univerzita, aby předložila důkazy. Někteří účastníci sjezdu nicméně připouštějí, že kauza může ODS poškodit.

Ivana Řápková
Ivana Řápková