Topolánek: Pokud bude kongres volební, já kandidovat nebudu

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že měnit vedení strany před volbami je „pitomost“, nicméně pokud delegáti na blížícím se kongresu strany budou chtít, aby odešel, nikomu se nehodlá vnucovat. „Pokud by ten kongres měl být volební, tak pro mě volební nebude, já kandidovat nebudu zcela jistě.“ Řada straníků totiž již předem dala najevo, že by předseda ODS Mirek Topolánek měl nějakým způsobem požádat o obnovení svého mandátu. Mezi ně patří i poražený kandidát na předsedu ODS z minulého kongresu Pavel Bém. Topolánek přichází na kongres s tím, že ODS by měla trvat na sestavení nelevicové povolební koalice. Jít do velké koalice je dle něj zhoubné.

Topolánek je připraven udělat vše, vnucovat se ale nebude

„Pokud si na tomto kongresu strana bude hrát s mým odchodem, tak já se nebudu vnucovat,“ řekl Mirek Topolánek v pořadu České televize Před půlnocí. Nikdy prý nikoho o nic moc neprosil. Pokud však strana projeví zájem, je Topolánek připraven udělat vše, co bude v jeho silách, protože práce politika ho baví. Mince má však dvě strany a podle Topolánkových slov politik, který nemá zpětnou vazbu a neumí si položit otázku, kdy skončit, by politiku dělat neměl.  

Video Před půlnocí
video

Před půlnocí

Kongres strany přichází podle jejího předsedy nevhod, neboť měl být po volbách. Měl totiž původně vyhodnocovat úspěch, nebo neúspěch strany ve volbách - a tedy i případnou generační výměnu. Přichází však před volbami a pnutí ve straně má prý racionální prvky. Těmi jsou například pád vlády, ekonomická krize a další faktory, které mají vliv na občany, a tedy i na členy strany. „Česká společnost je frustrovaná a právem. Nezažívá šťastné období,“ komentoval situaci Topolánek.

Regionální sněm jihočeské ODS dnes vyzval Topolánka, aby požádal na 20. kongresu ODS o vyslovení důvěry pro další vedení strany, a to v tajném hlasování. Novou volbu vedení strany žádají také některé oblasti, třeba Plzeň nebo Most a také ústecká ODS.

Pavel Bém vyzývá Topolánka k potvrzení mandátu v tajných volbách

Vedení strany dostalo mandát na dva roky. Podle Topolánka se nestalo nic, co by kohokoliv opravňovalo, aby mu tento mandát byl odebrán. Mandát je víceméně od voleb k volbám. „Pokud takovéhle hlasování bude, riskují lidé, že to dělat nebudu,“ míní Topolánek. Měnit vedení strany před volbami je i tak prý největší „pitomost“, jakou by ODS mohla udělat.

Velká koalice nemůže být cíl politické strany

Mirek Topolánek je znám tím, že by nerad vstupoval do koalice s ČSSD: „Velká koalice nemůže být cíl politické strany.“ Ta je podle Topolánkových slov havarijním řešením v situaci, kdy žádná jiná varianta není. Avšak vždycky vede k určitému rozparcelování všech vlivových míst v republice, jako to bylo například v Rakousku. Další nevýhodou je prý radikalizace pravého a levého politického křidla.

Topolánek pokládá za zhoubné jít do velké koalice s ČSSD, pokud ODS prohraje volby. Sestavit přirozenou koalici, nelevicovou, je tedy Topolánkův cíl a s tím půjde na kongres. Na možné přebrání voličů ze strany TOP 09 chce Topolánek reagovat redefinováním hodnot, na kterých byla ODS založena.

Dvacátý kongres Občanské demokratické strany se uskuteční 21. a 22. listopadu ve vysočanském hotelu Clarion Congress Hotel Prague. Ve stejném hotelu loni v prosinci obhájil tehdejší premiér Topolánek své vedení strany, když porazil svého soka, pražského primátora Pavla Béma. Mluvčí ODS Martin Kupka upozornil, že strana již spustila speciální internetové stránky věnované kongresu.

Delegáti kongresu ODS
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24