Barták žádá lepší prověřování vojáků, kteří pojedou na mise

Praha - Razantní postup slibuje po armádním skandálu s nacistickými symboly ministr obrany Martin Barták. Do konce příštího týdne chce uzavřít případ dvou elitních vojáků, kteří měli znaky SS na přilbách. A pokud o symbolech jednotek SS věděli i nadřízení velitelé, pak je podle Bartáka čeká odchod z armády. O problémech v armádě se bude mluvit také na dnešním pravidelném velitelském shromáždění ministerstva. Zúčastní se ho prezident Klaus i premiér Fischer. Problém se objevil i ve výběru elitních vojáků. Jeden z nich Hynek Matonoha předložil podle Mladé fronty Dnes během přijímacího řízení padělané maturitní vysvědčení, což usnadnilo jeho přijetí k elitní jednotce.

Podle ministra obrany Martina Bartáka je hlavním opatřením proti neonacismu v armádě lepší prověřování vojáků, kteří odjíždějí na zahraniční mise. Důkladnější by mělo být i přijímání nových vojáků. „Často jsme závislí na těch dotaznících, kteří vyplňují vojáci. Nedozvíme se prostě všechno, protože některé instituce jako policie s námi nespolupracují,“ komentuje skandální situaci ministr obrany Barták.

Další skandál se podle Mladé fronty DNES odehrál na misi v Kosovu. Pitka českých důstojníků tu skončila rvačkou, kterou rozehnala až mezinárodní vojenská policie. Některým vojákům vadí, že velení problémy zametá pod koberec, místo aby je řešilo.

Ministr teď chce postupovat razantně

Vojáci, kteří nosili na přilbách erby, už byli z armády propuštěni, mimo službu ministr postavil velitele kontingentu i šéfa zahraničních operací generála Jiřího Halašku. „Jestliže se ukáže a prokáže, že o tom velení vědělo, pak se bavíme o systémovém pochybení, které budeme muset systémově napravit,“ řekl Barták v Událostech, komentářích.