Uprchlý vězeň se zřejmě zastřelil sám, jeho žena bude žít

Plzeň - Uprchlý vězeň Pavel Tauchen, který skončil po středeční večerní přestřelce s policií s kulkou v hlavě, se podle posledních neoficiálních informací zastřelil sám. Spoušť měl u své hlavy zmáčknout ještě předtím, než proti němu mohli policisté zakročit. Této verzi nahrává i konstatování mluvčí Inspekce Policie ČR Martiny Lídlové s odkazem na výsledky pitvy, že Tauchena nezabila střela ze zbraně používané policií. Kriminalisté ale pracují s několika verzemi, zbraň proti němu mohla použít také manželka, která byla při policejní akci v Hajanech na Strakonicku střelena do hrudníku. Její zdravotní stav je po noční operaci stabilizovaný. Leží v plzeňské fakultní nemocnici a je mimo ohrožení života. Tauchenové hrozí za přepadení eskorty 15 let vězení, kriminalisté její akci šetří jako pokus o vraždu.

Inspekce podle Lídlové prošetří všechny varianty střelby. Zároveň inspekce prověří také samotný policejní zásah proti recidivistovi a jeho ženě. „Inspekce Policie ČR zahájila šetření pro podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví z nedbalosti,“ konstatovala. Inspekce přitom nevyloučila ani to, že Pavla Tauchena mohl zastřelit někdo z policistů - ale soukromou zbraní.

Podle záchranné služby, která ve středu na místě přestřelky zasahovala, byla osmadvacetiletá žena zasažena do hrudníku. S těžkým zraněním ji přepravil do nemocnice vrtulník. Zatím není jasné, kdo celý případ vyšetřuje. Mluvčí jihočeské policie Anna Drdová v noci na místě střelby uvedla, že případ si přebírá policejní inspekce, a odmítla poskytnout jakékoliv další informace. Podrobnosti nesdělila ani mluvčí inspekce Martina Lídlová, která dnes ráno prohlásila, že inspekce případ ještě nepřebrala. „Není to zatím rozhodnuto,“ dodala. Drdová ale poté zopakovala, že případem se zabývá inspekce a jihočeská policie nebude poskytovat žádné další informace.

Video Advokátka Klára Slámová ve Studiu ČT24
video

Advokátka Klára Slámová ve Studiu ČT24

Tauchenova advokátka Klára Slámová:

0„Já myslím, že bychom všichni měli počkat jak na vyšetřování inspekce ministra vnitra, tak i na vyšetření samotného osvobození pana Tauchena… V tuto chvíli takové informace nemáme a skutečně lze čerpat pouze z médií, kde se pohybujeme pouze v rovině spekulací.“

Policie na základě svých zjištění obklíčila dům, ve kterém se Tauchenovi měli ukrývat, dům byl ale prázdný. Když se oba vraceli do svého úkrytu, zastavila je běžná silniční kontrola a situace vyústila v honičku. Auto s uprchlým vězněm a jeho ženou narazilo do stromu. Tauchen se pak zřejmě zastřelil, jeho ženu trefila policejní střela, když se pokoušela utéct.