Hladiny řek na severu Moravy klesají, voda zatopila sklepy

Ostrava - Hladiny řek v Moravskoslezském kraji, které ve středu stouply vinou vydatných dešťů, už na většině míst klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav nebezpečí, nyní platí jen na řece Petrůvce v Petrovicích u Karviné. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku ale voda zaplavila sklepy, pole a zahrady. Hasiči odčerpávají vodu i z velké laguny, která vznikla v Návsí u Jablunkova.

Na všech místech hladiny řek klesají. Výjimkou je pouze Olše ve Věřňovicích, kde hladina teprve bude kulminovat. Kromě jednoho třetího stupně povodňové aktivity v kraji ještě platí na šesti místech první stupeň - stav bělosti.

Této úrovně dosahuje Stonávka v Hradišti, kde ještě v noci platil nejvyšší stupeň povodňové aktivity, Ostravice ve Slezské Ostravě, Olše ve Věřňovicích a Dětmarovicích, Odra ve Svinově a Bohumíně a Lubina v Petřvaldu.

Moravskoslezští dobrovolní i profesionální hasiči měli kvůli vodě od středečního večera do dnešního rána dvě desítky výjezdů. Čerpali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali naplaveniny z vodních toků. Několik výjezdů měli do Návsí u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Voda tam nejdříve zatopila silnici a několik sklepů. Později se navíc na okolních loukách vytvořila velká vodní laguna. Vodu z ní hasiči budou ještě několik hodin odčerpávat.