Na 17. listopad dohlédne v Praze tisícovka policistů

Praha  - Na tisíc policistů a dalších 500 městských strážníků dohlédne na bezpečnost oslav 17. listopadu v Praze. Bezpečnostní opatření budou standardní jako při státních návštěvách, včetně zajištění dopravního režimu. Mimo to budou policisté spolupracovat i s organizátory jednotlivých mítinků, uvedl dnes ředitel pražské policie Martin Červíček. Na Národní třídě ale budou demonstrovat i extremisté. Vedle Národního odporu chystá shromáždění i Dělnická strana. Ani jedna akce ale není povolená. Policie se proto chystá preventivně zakročit. Na 17. listopad je nyní svoláno 17 shromáždění a pět pochodů.

Nasazeny budou všechny složky pražské policie. Případným střetům bude předcházet asi 30 policistů z antikonfliktního týmu, v ulicích budou i policisté se psy a na koních a ze vzduchu bude situaci kontrolovat vrtulník. Na 17. listopadu bylo původně svoláno 20 shromáždění. Tři z nich ale byla zakázána už v květnu, protože se časově překrývala s už dříve svolanými mítinky na stejné místo. Policie se nejvíce zaměří na dva pochody, které budou z Albertova na Národní třídu.

„Budou monitorovat situaci tak, aby nedocházelo k mimořádnému narušení veřejného pořádku,“ nastínil Červíček. Centrum metropole nejvíce omezí dva hlavní pochody. První vyráží o půl čtvrté z Albertova přes nábřeží na Národní třídu, druhý odstartuje v pět hodin taktéž z Albertova, bude se ubírat přes Karlovo náměstí a až do Mikulandské.

Video Rozhovor s Tomášem Hulanem
video

Rozhovor s Tomášem Hulanem

Doprava v místech pochodů bude omezena

Také pražský dopravní podnik se na ruch v ulicích připravuje a plánuje omezení dopravy. „Přibližně od 5:00 nebudou projíždět tramvaje Národní třídou a ulicí Spálená. Budou posílány po objízdné trase,“ řekl zástupce podniku Ondřej Pečený. O plánovaných změnách v dopravě se cestující dozvědí na internetových stránkách dopravního podniku, na krátkodobé výluky je upozorní hlášení přímo v tramvaji nebo autobuse.

Mezi 15:00 a 18:00 bude těžko průjezdný i pravý břeh Vltavy v úseku mezi Vyšehradem a Národním divadlem. Na Národní třídu bude zákaz vjezdu celý den. Policie doporučuje řidičům využít cestu po druhém břehu přes Malou Stranu a Smíchov.

Oslavy výročí 17. listopadu na Národní třídě chtějí narušit extremisté. Nepovolená neonacistická organizace Národní odpor chystá protest v 16:00 na Národní třídě, kde by měly krátce poté vrcholit oslavy sametové revoluce. Shromážděním chce reagovat na razii, při níž policisté v říjnu zadrželi 24 pravicových radikálů a 18 z nich obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dělnická strana demonstraci svolala na 14:00 k budově Národního divadla. Chce protestovat proti údajnému porušení Listiny základních práv a svobod.