Skandály v českých misích pokračují: alkohol, hašiš a bitky

Praha - Čtyři čeští vojáci, kteří byli ve vojenské misi v Kosovu, kouřili v druhé polovině října marihuanu či hašiš. Řekl to dnes náčelník generálního štábu Vlastimil Picek na velitelském shromáždění v Praze. Podle něj byli vojáci postaveni mimo službu, nyní jsou zpátky v České republice a případ řeší Vojenská policie.

Mladá fronta DNES v dnešním vydání píše o dalším skandálu v KFOR. Podle listu se jiní čeští vojáci v září opili a poprali. Divokou rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie. V posledních dnech se také ukázalo, že elitní vojáci nasazení do mise v Afghánistánu nosili na helmě erb nacistické armády SS. Dva vojáci i jejich velitel byli postaveni mimo službu.

Klaus: Vojáci mají bránit vlast, ne si hrát na elitáře

Václav Klaus:

„Česká armáda může mít v očích naší veřejnosti autoritu, respekt a podporu, bude-li vnímána jako ozbrojená síla, která primárně a především slouží k obraně naší vlasti.“

Prezident Václav Klaus dnes na velitelském shromáždění české armády prohlásil, že česká armáda by měla být primárně určena k obraně vlasti, zahraniční mise jsou podle něj jen doplňkem. Nynější skandál s vojáky, kteří v misi ISAF v Afghánistánu nosili na přilbách symboly jednotek SS, má podle hlavy státu hlubší příčinu právě v pojetí armádních jednotek nikoliv jako obránců vlasti, ale jako „speciálních jednotek, které my, laici, známe z akčních filmů“. V takovém prostředí se pak podle Klause může dařit kultu násilí a tradicím, které s tradicí české armády nemají nic společného.

Klaus míní, že převládá v současnosti u veřejnosti a zřejmě i v armádě samotné pocit, že je budována jako expediční sbor primárně sloužící v zahraničních misích. Tomu prý začíná odpovídat její struktura, vybavení, ale i image u občanů a také způsob přípravy a výchovy vojáků. Několik stovek českých vojáků v současnosti slouží v mírové operaci KFOR v Kosovu, další vojáci pracují v rámci operace Severoatlantické aliance ISAF v Afghánistánu. Právě tam vypukl nynější skandál, kdy dva vojáci na přilbách nosili symboly nacistických jednotek SS a jejich nadřízení podle všeho případ tajili.