Kauza ztracené půl miliardy z ČKA - dva obvinění

Praha - Policie podala návrh na obžalobu dvou obviněných v kauze ztracených 500 milionů korun z dceřiné společnosti České konsolidační agentury (ČKA). Peníze podle policie převedl v roce 2005 obviněný Jan Šik na soukromý zahraniční účet. Druhý obviněný Miloš Skořepa je pak podle detektivů použil na financování svých podnikatelských aktivit.

Janu Šikovi hrozí v případě uznání viny za trestný čin porušování
povinnosti při správě cizího majetku až tři roky vězení. Skořepa je stíhán
jako uprchlý. Na konci ledna byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, kde složil kauci. Nyní je na svobodě. Obviněn byl z podvodu a hrozí
mu až 12 let ve vězení.

Skořepa zmizel do ciziny začátkem února 2007. Policie pak loni v případu obvinila Šika z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Muž prý dal před téměř čtyřmi lety písemný souhlas k vyvedení peněz a později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit. Částka skončila na účtu soukromého majitele, který je podle policie použil pro své potřeby.

Skořepa, který je obviněn z podvodu, spolu s dalším podnikatelem Františkem Savovem údajně zprostředkovávali otevření účtu ve švýcarské bance. Savov je podle informací Mladé fronty Dnes veden v celé kauze jako svědek. Peníze se dostaly na účet jedné z největších bank na světě, United Bank of Switzerland (UBS). Koncem roku 2007 se česká vláda s UBS dohodla na tom, že banka státu vrátí 420 milionů korun a zbytek peněz budou vymáhat na Skořepovi, který se prý na převodu peněz podílel. UBS dlouho odmítala stamiliony do Česka vrátit, a ČKA ji proto v roce 2006 zažalovala u soudu v Curychu. Po dohodě ČR s finančním ústavem však agentura žalobu stáhla. V prosinci 2007 ČKA obdržela na účet 404 milionů korun od UBS, pak dostala dalších 16 milionů Kč. K 31. prosinci 2007 pak ČKA zanikla, její agenda přešla na ministerstvo financí.