Topolánek už zná nástupce Füleho ve vládě

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek už zná jméno člověka, který ve vládě vystřídá Štefana Füleho. Nynější ministr pro evropské záležitosti byl totiž zvolen novým českým eurokomisařem. Topolánek sice jméno neprozradil, na tiskové konferenci však popřel, že by mělo jít o náměstka Marka Moru, o kterém spekulovala média.

Předseda ODS souhlasí s názorem premiéra Jana Fischera, že chystané změny ve vládě mají být provedeny najednou. Kromě nového ministra pro evropské záležitosti, kterého nominuje ODS, totiž do vlády přibyde i předseda legislativní rady vlády, kterého jmenuje ČSSD. V této souvislosti se spekuluje o jménu Pavla Zářeckého, který už radu jednou vedl, ale nikoliv z postu ministra. A s koncem listopadu odchází současný ministr životního prostředí Ladislav Miko zpět ke své práci v evropských strukturách. Toho by mohl nahradit jeho dosavadní náměstek Jan Dusík. 

Občanští demokraté chtějí představit dlohodobou vizi

Občanští demokraté na listopadovém kongresu představí vizi státu do roku 2020. Bude to manifest, z něhož by měl vycházet i konkrétní program pro jarní volby. „České politice schází výhled dál do budoucnosti,“ zdůvodnil Topolánek, proč si chce ODS stanovit dlouhodobé programové cíle. Jejich sepsáním pověřil vesměs bývalé ministry své vlády nebo členy vedení strany.

Manifest občanských demokratů má ukázat základní principy, které povedou k vytvoření svobodné, prosperující, vzdělané, zdravé společnosti, uvedl Topolánek. Místopředseda ODS Petr Nečas prohlásil, že program strany pro jarní volby bude představovat cestu k naplnění této vize.