Právník Zářecký bude novým šéfem legislativní rady vlády

Praha - Právník a uznávaný odborník na správní právo Pavel Zářecký přijal nabídku stát se předsedou legislativní rady vlády a ministrem. Funkci mu nabídl předseda ČSSD Jiří Paroubek, který už o věci jednal i s premiérem Janem Fischerem. Jmenování Zářeckého tedy nic nebrání. Zářecký, který momentální učí na vysoké škole, již jednou legislativní radu vlády vedl, a to v letech 2005 až 2006 za Paroubkovy vlády. V současné době je jejím řadovým členem.

O Zářeckém již Paroubek hovořil s premiérem a o nominaci ví i předseda ODS Mirek Topolánek. Podle Paroubka by obměněná vláda mohla být kompletní začátkem prosince. Topolánek dnes vyloučil, že by místo dosavadního ministra pro EU Štefana Füleho, kterého Česko vyšle do Evropské komise, nastoupil jeho dosavadní náměstek Marek Mora.

Füleho nástupce už ODS má

Předseda ODS Mirek Topolánek už zná jméno člověka, který ve vládě vystřídá Štefana Füleho. Zatím jej ale neřekl. Nynější ministr pro evropské záležitosti byl totiž zvolen novým českým eurokomisařem. Předseda ODS souhlasí s názorem premiéra Jana Fischera, že chystané změny ve vládě mají být provedeny najednou. Kromě nového ministra pro evropské záležitosti, kterého nominuje ODS, ještě do vlády přibyde šéf legislativní rady vlády Zářecký a s koncem listopadu také nový ministr životního prostředí. Současný ministr Ladislav Miko se totiž vrací zpět ke své práci v evropských strukturách. Nahradit by jej mohl jeho dosavadní náměstek Jan Dusík.