Den obětí dopravních nehod připomíná silniční tragédie

Praha – Během dnešního Dne obětí dopravních nehod proběhla vzpomínka na tragédie, které ukončily životy tisíců lidí. Připomenout si oběti havárií bylo možné na dvou místech u českých dálnic, další akce proběhne také v pondělí v Plzni. Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlásila, uvádí, že každoročně při dopravních nehodách umírá na Zemi přes milion lidí a dalších padesát milionů je zraněno. V samotném Česku je to zhruba 1 000 lidí ročně, průměrně 2 až 3 osoby za den.

První oficiální vzpomínkou na oběti dopravních nehod byl pietní akt, který proběhl dnes v 11:30 u pražského památníku obětem havárií. Ten stojí na parkovišti u čerpací stanice na 1. kilometru dálnice D1.

Odpoledne navázala ekumenická mše u dálniční kaple, která stojí na odpočívadle na 83. kilometru dálnice D5 ve směru na Prahu. Šlo o historicky druhou českou bohoslužbu na památku obětí dopravních nehod. „Chceme těmito akcemi připomenout, že dopravní nehody mají dopady mnohem širší, než si lidé dovedou představit,“ uvedl evangelický farář Karel Šimr.

V pondělí zakončí vzpomínání na oběti havárií veřejná rozprava nazvaná Jak se můžeme vyrovnat s vinou (nejen) po dopravních nehodách?, která proběhne v plzeňské kavárně Kačaba.

Letošní statistiky prozatím v porovnání s předešlými lety vypadají příznivě. „Co se týká statistik, letošní rok by měl být velmi úspěšný. Budeme mít nejmíň usmrcených při dopravních nehodách od roku 2009,“ dodal mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. I tak má podle propočtů zemřít do konce roku na českých silnicích ještě kolem sta lidí.

Pomník
Pomník