Vyšetřování bývalého ředitele nemocnice kvůli heparinu bylo nezákonné

Jihlava - Vyšetřování a soud bývalého ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě Josefa Pejchla kvůli heparinovým vraždám byly protizákonné. Potvrdilo to ministerstvo spravedlnosti, které proto Pejchlovi přiznalo náhradu za náklady vynaložené na obhajobu. Muž žádal kromě omluvy i odškodné 1,5 milionu korun. V tom ale neuspěl, podle ministerstva je přiměřenou satisfakcí sdělení o nezákonnosti trestního řízení. Pejchlův advokát Pavel Dvořák nevyloučil, že jeho klient bude vůči ministerstvu uplatňovat další nároky.

Pejchl byl ředitelem havlíčkobrodské nemocnice v době takzvaných heparinových vražd na oddělení ARO. Obžaloba ho vinila z toho, že skutky heparinového vraha Petra Zelenky včas neohlásil. Soud v Havlíčkově Brodě ho uznal vinným a odsoudil ho k deseti měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Muž od začátku tvrdil, že celý proces proti němu byl vykonstruovaný, a proto žádal satisfakci.

Josef Pejchl:

„Nejde mi o peníze, ale o omluvu a očištění jména. Peníze jsou jenom doprovodem, aby stát něco pocítil. Poukážu je okamžitě na nadační fond dětské onkologie Krtek.“

Odvolací soud v Pardubicích bývalého ředitele později obžaloby zprostil. Pardubický soudce Milan Špryňar konstatoval, že Pejchl nejednal v úmyslu trestný čin zatajit či oddálit jeho odhalení a že neměl při rozhodování důvěryhodné informace.

Pejchlovi vedle soudních jednání táhnoucích se řadu měsíců vadí především to, že je stále vnímán ve spojitosti s takzvanými heparinovými vraždami. „Když se ucházím o manažerské místo, které bych chtěl zastávat, mám problémy,“ uvedl už dříve. V současné době pracuje na Městském úřadě v Novém Městě na Moravě na Žďársku.

Zelenka byl předvolán jako svědek v případu bývalého ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla.
Zdroj: ČTK
Autor: Alexandra Mlejnková