Kauza odvolání žalobce Ištvana se vrací zpátky do Prahy

Brno - Nejvyšší správní soud dnes zrušil usnesení, jímž Městský soud v Praze loni odmítl žalobu Iva Ištvana proti odvolání z funkce vrchního státního zástupce v Olomouci. Důvody jsou spíše formální, soud se nezabýval zákonností rozhodnutí ministerstva spravedlnosti o Ištvanově odvolání. Nyní bude na městském soudu, aby posoudil, zda pro odvolání z funkce vrchního státního zástupce byly splněny zákonné podmínky, uvedl pracovník soudu Michal Lovritš.

 

Nejvyšší správní soud podle Lovritše posuzoval, zda o podané žalobě mají rozhodnout soudy v občanském soudním řízení, nebo ve správním soudnictví. „Dospěl k závěru, že projednání spadá do pravomoci správních soudů,“ uvedl Lovritš. Městský soud původně žalobu odmítl.

Ištvanovo odvolání podle médií souviselo s kauzou údajné korupce expředsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Vrchního žalobce odvolal ministr Jiří Pospíšil (ODS) na návrh nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která tvrdila, že Ištvan nezabránil únikům závažných informací z neukončených kauz a nezvládal koordinovat krajská zastupitelství. Ištvan uváděl, že Pospíšila informoval o nátlaku na ostravskou krajskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou v souvislosti s Čunkovou kauzou. Podle dřívějších vyjádření Pospíšila ale Ištvan neřekl nic konkrétního.

Proti odvolání z funkce se Ištvan rozhodl bojovat u soudů. Po odmítnutí správní žaloby u Městského soudu v Praze podal novou žalobu, kterou se začal zabývat Okresní soud v Olomouci. Spor mezitím stačil doputovat i k Nejvyššímu soudu. Někteří účastníci řízení včetně ministerstva spravedlnosti a ministra Pospíšila totiž žádali přeložení kauzy k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Nejvyšší soud to odmítl.

Ištvan tvrdí, že jej odvolání připravilo o nároky spojené s funkcí vrchního státního zástupce - například plat, náhrady v době dovolené a nemoci a pracovní náplň odpovídající jeho vzdělání a praxi. Státní zástupce zatím sice neuspěl se žalobami proti svému odvolání, ale slavil jiný úspěch. Olomoucký soud vyhověl jeho žalobě proti následnému pracovnímu přeřazení do Brna.