Řápková přivezla do Plzně doklady o studiu, setkala se i s rektorem

Plzeň - Chomutovská primátorka Ivana Řápková se dnes odpoledne setkala v Plzni s rektorem Západočeské univerzity (ZČU) Josefem Průšou a dalšími představiteli školy. Přivezla s sebou i doklady, z nichž podle ní vyplývá, že v letech 2000 až 2005 studovala na plzeňské právnické fakultě. Vedení školy přislíbila spolupráci.

„Požádala jsem rektora o schůzku. Myslím si, že pokud mají lidé něco vyřešit a jsou rozumní, nebudou se domlouvat přes média,“ uvedla primátorka. Seznámila se i s obsahem dopisu, který jí vedení univerzity v úterý poslalo poštou. „Požádali o písemnou odpověď, což samozřejmě učiním,“ doplnila.

Primátorka přivezla do Plzně originál diplomu, jeho dodatek s údaji o vykonaných zkouškách a zápočtech a také vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. Zástupci školy chtěli vidět i originál indexu: „Vysvětlila jsem jim, že už od začátku mediální kauzy vysvětluji, že ho nemohu najít. Buď jsem ho ztratila, nebo si ho nevyzvedla na studijním oddělení. Uznali ale, že absolvent vysoké školy se indexem prokazovat nemusí.“

Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla Řápková v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal již zemřelý učitel Jiří Pipek. Zpochybňování svého studia odmítá a k plzeňskému krajskému soudu proto podala žalobu na ZČU. Policie se bude zabývat i jejím trestním oznámením pro podezření z krádeže. Na univerzitě totiž chybí originál její diplomové práce.

Pospíšil: Díky novým orgánům fakulty by měla práva v Plzni přežít

Okolnostmi studia některých absolventů plzeňské právnické fakulty prošetřuje komise, která vydá stanovisko. „O tom, jak dlouho bude prověřování trvat, se nemluvilo. Vedení školy mi však potvrdilo, že je v souvislosti s mou osobou vyvíjen tlak, aby závěry byly zveřejněny co nejdříve. Původně se mě to nemělo týkat, nepatřím totiž mezi takzvané rychlostudenty,“ dodala Řápková.

Díky novému vedení fakulty, vědecké radě, kolegiu děkana i důsledné vnitřní kontrole by měla plzeňská práva přežít i po zasedání akreditační komise 25. listopadu. Proti zrušení fakulty je i vedení ZČU. Na dnešním setkání nejvyššího vedení univerzity s učiteli a studenty to řekli nový děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil a prorektor univerzity František Ježek. „Zrušení fakulty nepovažuje vedení univerzity za hodno zřetele,“ dodal. 

Jména hříšníků zveřejní komise až v lednu

Pospíšil nyní se svým týmem pracuje na výrazných změnách vědecké rady: „Chceme ji oživit a začít s ní více pracovat.“ Kolegium děkana bude zcela nové. Počet proděkanů se rozšíří ze tří na čtyři, jejich jména bude projednávat akademický senát fakulty 23. listopadu. Podle Pospíšila je zatím pevně dané jen jedno jméno: Karel Eliáš. „Jména hříšníků zveřejníme až v lednu, kdy by měla práce komise skončit,“ dodal prorektor pro informatiku Jan Rychlík.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24