Největší slídilové: ministerstva školství, Facebook nebo Nokia

Praha - Největšími slídily letošního roku jsou ministerstvo zdravotnictví a školství, komunitní server Facebook nebo společnost Nokia. Anticeny za ohrožování soukromí občanů rozdalo občanské sdružení Iuridicum Remedium. Soutěž Big Brother Awards se konala už popáté, odborná porota vybírala z 80 nominací zaslaných veřejností. Vyhlašování anticen proběhlo v pražském Divadle Na Prádle.

Ministerstvo zdravotnictví si společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a s národními zdravotními registry vysloužilo cenu v kategorii Dlouhodobý slídil, a to za dlouhodobé prosazování a provozování řady databází citlivých údajů bez řádného informování pacientů, dostatečného zdůvodnění, a v některých případech dokonce bez opory v zákoně.

Největším úředním slídilem se stalo ministerstvo školství za to, že sbírá data o statisících žáků a studentů do centrálních databází, jejichž smysl a pravidla fungování nejsou podle názoru poroty soutěže dostatečně vysvětlena. V kategorii firemních slídilů „zvítězila“ firma Nokia kvůli sledování emailů zaměstnanců. Za nebezpečnou novou technologii označili porotci Facebook, a to za nedůsledný přístup k ochraně soukromí jeho uživatelů.

Vítězem kategorie Výrok Velkého bratra se stal generální ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák, který navrhl, aby hrací automaty měly čtečky občanských průkazů. Podle něj by tak na nich přestali hrát nezletilí a lidé, kteří žijí jen ze sociálních dávek. „Je to volba mezi větším dohledem nad soukromím a růstem gamblerství,“ prohlásil.