Vít: Epidemie zřejmě přijde v půli prosince

Praha - Chřipková epidemie by v České republice mohla kulminovat zřejmě v polovině či koncem prosince. Hlavní hygienik ČR Michael Vít to uvedl v pořadu Události, komentáře. Vysvětlil také, že koncem příštího týdne by do tuzemska mělo z Belgie dorazit prvních 95 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce. S očkováním se prý po dodání zásob může ihned začít, přitom již na konci října kraje po domluvě s ministerstvem zdravotnictví upozorňovali, že s plošným očkováním se začne počátkem listopadu. Výroba je však podle Víta komplikovanější, než se předpokládalo.

Za prodlením dodávek vakcín stojí mimo administrativních povinností a pozdější objednávky údajně i samotný proces výroby vakcín. „Ta výroba je trochu složitější. To není slití dvou, tří látek a vytvoření vakcíny. Tady musí ten virus nejprve vyrůst na tkáňových kulturách a ten růst viru nebyl tak kapacitní, jak se očekávalo,“ vysvětlil Vít. 

Smlouva s distribuční firmou by podle něj mohla být podepsána příští týden. Za pomalejším postupem je i česká legislativa. „Náš zákon o veřejných zakázkách vůbec nepočítá s tím, že by mohla nastat krizová situace a že by z tohoto zákona mohla být nějaká výjimka,“ řekl hlavní hygienik. Státní ústav pro kontrolu léčiv navíc po kontrole zaslaných údajů musí vydat dovozové povolení.

Michael Vít:

0„Při odhadech musíme vycházet z epidemiologické situace. Za minulý týden jsme měli nějakých 1350 nemocných včetně všech akutních respiračních infektů i chřipky. Toto zdaleka ještě není ta epidemiologická hladina. Tento týden se budeme blížit asi k hodnotě někde kolem 1500 a v půlce nebo ke konci prosince by tento počet mohl překročit dvoutisícovou hranici.“

Momentálně je v Belgii pro Česko k dispozici asi 60 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce. „Koncem příštího týdne by tam mělo být 95 tisíc dávek a já pevně věřím, že koncem příštího týdne tady těch 95 tisíc dávek bude,“ uvedl Vít. S dopravou problém není, dodal. Proti prasečí chřipce by měli být očkováni chronicky nemocní lidé, lidé důležití pro fungování státu a zdravotníci. Vláda objednala milion dávek vakcíny, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Uvažuje se o očkování dětí, zatím ale chybějí testy. Pozitivním zjištěním je podle Víta konzistentnost viru, který v populaci prozatím nemutuje.

Kvůli nákaze prasečí chřipkou dnes byly uzavřeny tři školy. Doma zůstanou studenti chebského gymnázia, uzavřeny jsou také dvě školy v Olomouckém kraji. S ministryní Miroslavou Kopicovou se Vít podle svých slov chystá projednat podmínky pro konzultace ředitelů škol s epidemiology a zásady pro jejich doporučení. V posledním týdnu přibylo v Česku 92 případů prasečí chřipky, což je dosud největší nárůst od počátku epidemie. Vít řekl, že podle jeho názoru by školy, jejichž žáci jsou v rozsáhlejším počtu nakaženi chřipkou, měly být uzavírány na dobu kolem pěti dnů, což odpovídá inkubační době chřipky.