Chlapec z Blanenska nemusí platit škodu na autě, které ho srazilo

Blansko – Blanenská soudkyně Iva Krejčířová dnes rozhodla o tom, že osmnáctiletý mladík, který před třemi roky málem zemřel při dopravní nehodě, nebude muset hradit vzniklou škodu ve výši 34 tisíc korun na autě. Před třemi lety ho v Kunštátě srazil řidič Petr Neisser. Zraněného chlapce odvezl do lesa, kde jej ponechal bez pomoci vlastnímu osudu. Za pokus o vraždu si nyní odpykává dvanáct let vězení. Žalobu podal majitel firmy, které služební vůz patřil.

Když padl konečný verdikt nad Neisserem, zdálo se, že tím projednávání kauzy skončilo. Jenže pak podal v kauze žalobu majitel firmy ABI Plus Pavel Šimon. Neisser totiž srazil chlapce se služebním autem této společnosti, u níž pracoval. Šimon žádal rodinu školáka, aby mu škodu na voze uhradila.

Zatímco rodina hocha jeho požadavek označila za nemorální, Šimon poukazoval na to, že chlapec nehodu zavinil. Neisserův následný skutek je podle něj nutné od této kolize zcela oddělit. Se Šimonem se shodl i znalec z oboru dopravy Aleš Vémola. Podle něj hoch utrpěl zranění, když neopatrně přecházel silnici. Chlapec měl v sobě tři piva. Neisser byl ve sporu vyslechnut jako svědek. Řekl, že střetu s chodcem nebyl schopen zabránit.

Soudkyně nakonec žalobu zamítla, svůj verdikt odůvodnila tím, že zavázat Karla Pravce k zaplacení škody je v tomto případě v rozporu s dobrými mravy. A to nejen kvůli tomu, co řidič Petr Naisser udělal, ale taky proto, že z místa nehody ujel. To znemožnilo řádně vyšetřit nehodu. Soud tak zároveň rozhodoval o tom, kdo za ni může - Krejčířová za viníka nehody označila Karla Pravce, který vstoupil do dráhy auta v okamžiku, kdy už střetu nešlo zabránit.

Pavel Šimon:

0„Přehlížíme to, že se nám tu toulají opilé děti a způsobují závažné věci, to je také velmi těžké morální hledisko.“

„Kdyby Neisser po nehodě nezaváhal a chlapce odvezl do nemocnice, bylo by vše v pořádku. I kdyby řídil opilý a o hocha se postaral, mohl přijít nanejvýš o řidičák,“ uvedl Vémola.

Chlapec při nehodě utrpěl těžká poranění, jimž málem podlehl. Život si zachránil jen tím, že se z lesa z posledních sil doplazil na silnici, kde byl nalezen. Ze zranění se zotavil. Kromě nich se ale po události potýkal i s psychickými problémy.