Počátky české humanitární pomoci byly již v 80. letech

Praha – V posledních dnech a týdnech si připomínáme výročí pádu železné opony a zhroucení totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Přesně před dvaceti lety se začala rodit i česká humanitární pomoc postiženým oblastem po celém světě. Za tu dobu pomáhaly české neziskové společnosti ve více než šedesáti zemích světa. První velká nezávislá akce byla zorganizována v roce 1988, kdy skupina pražských studentů začala vybírat peníze na pomoc Arménii.

V 90. letech zastupovaly humanitární činnost pouze drobné akce, které tvořily skupiny dobrovolníků a aktivních lidí. Teprve potom začaly vznikat organizace, které už mají zavedená nějaká pravidla a fungují podle určitého řádu. Rok 1992 byl tím zlomovým, kdy vznikla myšlenka, že by se měla pomoc postiženým zemím nějakým způsobem institucionalizovat. Byly tak založeny dvě humanitární společnosti Člověk v tísni a Adra ČR.

„Každá humanitární akce vyžaduje obrovské nasazení a zodpovědnost. Člověk v tísni je uznávaná organizace po celé Evropě, vidět její úspěch mě těší. Naším mottem je co nejrychleji a nejjednodušeji pomoci lidem, kteří to potřebují,“ vysvětlil ředitel společnosti Šimon Pánek. Dle jeho slov pořádala organizace první velkou sbírku v roce 1993. Jmenovala se SOS Sarajevo a vybralo se při ní přes tři miliony korun.

„Důležitý je okruh spolupracovníků a dobré zázemí v organizaci,“ doplnil výkonný ředitel organizace Adra ČR Jan Bárta. Pánek i Bárta upozornili na fakt, že 80% Čechů souhlasí s humanitární pomocí, která bude dobře využita. Pětačtyřicet procent obyvatel si prý dokonce myslí, že by měla být humanitární pomoc vetší.