Bém dal před kongresem políček Topolánkově pozici

Praha - Pražský primátor Pavel Bém chce, aby předseda ODS Mirek Topolánek příští víkend na stranickém kongresu nechal hlasovat o svém setrvání ve funkci. Aby toho nebylo málo, v Hospodářských novinách (HN) se nechal staronový lídr pražské ODS slyšet, že silný mandát může předseda získat jen při tajném hlasování. Topolánek mezitím předeslal, že pokud se kongres změní na volební, kandidovat na funkci předsedy nehodlá. Během dne dodal, že za potvrzení svého mandátu na kongresu ODS bude považovat schválení střednědobé vize strany, kterou chystá jeho programový tým pod značkou Vize 2020.

„Pokud si na tomto kongresu strana bude hrát s mým odchodem, tak já se nebudu vnucovat,“ řekl Mirek Topolánek v pořadu České televize Před půlnocí a pro HN přidal, že jakékoli hlasování o důvěře by považoval za projev nedůvěry bez ohledu na výsledek. „Jsem přesvědčen, že bychom se měli soustředit na naše soupeře, nikoli na soupeření mezi sebou,“ domnívá se místopředseda ODS Ivan Langer.

Pavel Bém pro HN:

„Mirek Topolánek řekl, že si jde na kongres pro silný mandát. Já na to odpovídám: Nechci volební kongres, ale jediný silný mandát vzniká v tajné volbě.“

Kongres by Topolánkovým pohledem měl být demonstrací předvolební jednoty a neměl by v žádném případě měnit vedení. Není k tomu podle něj důvod mimo jiné proto, že ODS s lídry, které si vybrala loni, ještě žádné volby neprohrála. Pro konání tajné volby by se ale musela odhlasovat změna stanov.

Předseda Mirek Topolánek ohlásil, že na nadcházejícím kongresu chce představit nástin volebního programu, jeho finální podobu si vedení strany slibuje právě až od kongresové diskuse. Bém ale požaduje, aby vedení strany přišlo již na kongres s jasnou představou volebního programu, který osloví středové a středopravicové voliče.

Ve hře také zůstává varianta, že by byl volební příští kongres, který by mohl být na přelomu ledna a února. Podle Miroslavy Němcové by to bylo dobré v tom, že by se do té doby vybrali lidé, kteří by do nového vedení strany chtěli jít. Právě Němcová a také dosavadní místopředseda Petr Gandalovič jsou jediní, kteří připustili, že by se o křeslo předsedy strany ucházeli. Gandalovič dnes také prohlásil, že regionálních organizací, které požadují volbu šéfa strany, je málo, a kongres tudíž volební nebude.