Hackeři útočí: Další statisícové účty za telefon

Praha – Česká televize před nedávnem informovala o případu, kdy paní Přibylová dostala za volání přes internet účet na 1,5 milionu korun. Do ústředny se jí totiž nabourali hackeři. Toto ale nebyl ojedinělý případ, jiná společnost má za telefon zaplatit přes půl milionu korun, protože někdo přesměroval desetitisíce hovorů na Kubu. Pearl Travel pak má za telefonáty do Afriky zaplatit 200 tisíc. Český telekomunikační úřad s těmito praktikami zatím nic nedělá.

Scénář je pokaždé podobný, firma si pořídí internetovou telefonní ústřednu, do které se nabourají hackeři – ti pak přesměrují tisíce hovorů do zahraničí. Společnost zastupovaná Petrem Mikyskem tak zřejmě bude muset zaplatit půl milionu, i když nikdy na Kubu netelefonovala. „Klient nebyl žádným způsobem varován, udělal to, co mu řekl operátor, pořídil ústřednu, zabezpečil ji přihlašovacím jménem a heslem, přesto došlo k prolomení hesel,“ vysvětluje Mikysek. 

S reklamací firma nepochodila, poskytovatel ji odmítl uznat s tím, že si ústřednu měla ještě lépe zabezpečit. Stejně tak se stalo paní Přibylové, které přišly faktury na skoro jeden a půl milionu korun za hovory do Lichtenštejnska. „Smlouva, kterou nabízí poskytovatel svým zákazníkům, je podle mě vágní až gumová, ten zákazník neví, co má sám dělat a co za něj udělá sám poskytovatel,“ myslí si advokát Michal Říha, který zastupuje společnost Pearl Travel. 

Jediný, kdo mohl jasně nastavit pravidla, je Český telekomunikační úřad. Ten ale zatím nic neřeší, případů je prý zatím málo. „V případě, že se tyto případy rozmnoží, bude jich více a zjistíme, že se někdo naboural do internetové ústředny, tak potom ČTÚ zváží, zda přijme nějaké opatření,“ uvedla mluvčí úřadu Dana Makrlíková. Statisícové účty za telefon tak možná překvapí ještě mnoho lidí. 

Odborníci proto lidem s internetovou ústřednou radí, aby si nastavili maximální denní limit – třeba na tisíc korun. Svoji ústřednu by také měli vybavit zabezpečovacím systémem a měli by ji kontrolovat, jestli ji někdo nezneužívá.

Internetová telefonní ústředna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24