Adam Michnik obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy

Praha - Polský historik a disident Adam Michnik dnes obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy v Praze. Michnik byl v 70. a 80. letech kritikem polského komunistického režimu, za což strávil celkem šest let ve vězení. V roce 1976 stál u zrodu Rady obrany dělníků a následně se stal výraznou osobností nezávislého odborového hnutí Solidarita. „Polský chuligán byl dnes poctěn titulem doktora honoris causa,“ prohlásil Michnik v narážce na hanlivé označení, které dávali představitelé komunistické totality lidem vyjadřujícím nesouhlas s útlakem.

Michnik na slavnostním ceremoniálu označil uvolnění poměrů v období tzv. pražského jara za znamení naděje. Intervenci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa naopak tehdy chápal jako definitivní ztrátu iluzí, že se komunistický režim dá reformovat - 21. srpen nazval nejsmutnějším dnem svého života. Naopak za radostný považuje den, kdy v srpnu roku 1989 vyhlásil rezoluci, kterou se Poláci za svůj podíl na invazi Čechům a Slovákům omluvili.

Michnik je kromě dějepisce také esejistou a významným intelektuálem. V roce 1968 byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky za účast na březnových demonstracích polských studentů. Po dokončení studií mu režim neumožnil plně se zapojit do akademického života. Michnik místo toho pracoval jako svářeč. Posléze se podílel na založení Rady obrany dělníků, která vystupovala na pomoc lidem stíhaným po stávkách a protestech kvůli drastickému zvýšení cen potravin v polovině 70. let.

Bývalý disident také vydával samizdatová periodika, jako člen Solidarity byl vězněn za organizování stávky v gdaňských loděnicích. Ve zlomovém roce 1989 se podílel na jednáních s komunistickými představiteli, poté dva roky vykonával poslaneckou funkci. Od roku 1989 je šéfredaktorem nezávislého polského deníku Gazeta Wyborcza.

Michnik je autorem mnoha monografií, systematicky se věnuje nejen polským dějinám, ale také středoevropskému prostoru, jeho charakteru, jedinečnosti a zlomům zejména v posledních dvou stoletích.

Adam Michnik - bývalý polský disident, šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24