Česko má druhou oběť prasečí chřipky

Praha - V ostravské fakultní nemocnici zemřel v pátek muž středního věku na následky prasečí chřipky. Jeho stav zkomplikoval zápal plic. Česko tak má už dvě oběti prasečí chřipky - koncem října zemřela v karlovarské nemocnici na komplikace spojené s touto nemocí mladá žena. Prasečí chřipka je v posledních dnech v Česku na vzestupu. Některé školy vyhlásily mimořádné prázdniny, protože je řada studentů i pedagogů nemocná, ať už má virus prasečí chřipky, nebo trpí obyčejnou sezonní. K opatřením přistoupily i nemocnice. Například na některých odděleních pražské vinohradské nemocnice platí zákaz návštěv, protože se zde objevilo několik případů nakažení. Nejnověji k tomuto kroku přistoupila nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Od pondělí bude zákaz návštěv platit také v Oblastní nemocnici v Jičíně.

Muž byl do ostravské nemocnice převezen ve vážném stavu z jiného zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji. Byl pozitivně diagnostikován na vir prasečí chřipky. Později se u něj objevily komplikace. Příčinou úmrtí muže byl zápal plic, ten byl ale následkem prasečí chřipky.  

Nemocnice začínají zakazovat návštěvy

K zákazům návštěv přistoupily nemocnice hlavně z preventivních důvodů. Rychnovská nemocnice, která je součástí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, nabízí pacientům zhruba 250 lůžek. Oblastní nemocnice Jičín ve dvojici svých areálů, v Jičíně a Novém Bydžově, má pro pacienty připraveno zhruba 540 lůžek.