Třetina českých opilých řidičů uniká trestu kvůli úřadům

Praha - Až třetina řidičů, kteří v Česku usedli za volant pod vlivem alkoholu, vyvázla bez trestu. Překvapivý rozpor našla Česká televize ve dvou rozdílných statistikách - mezi policejními čísly usvědčených řidičů v terénu a mezi těmi, které pak správní úřady během roční zákonné lhůty bodově potrestaly.

Každý třetí chycený řidič pod vlivem alkoholu v Česku zůstane nepotrestán. To je šokující výsledek práce správních orgánů, které nestíhají v roční lhůtě případy projednat, a také ministerstva dopravy, které z pozice tzv. metodika správního řízení až dosud rozporům jen tiše přihlíží. Navíc policie oficiálně o rozporu ani neví, kvůli pravidlu o nezávislosti správních orgánů jí počet vyřešených a nevyřešených případů nikdo nehlásí.

„Můžeme se prakticky jen dotazovat, ale konkrétní případy nám nemusí být vůbec sděleny,“ uvádí ředitel dopravní policie Leo Tržil.

Česká televize si vyžádala starší statistiky z období od října 2007 do října 2008. Od posledního usvědčeného opilce za volantem musí totiž uplynout rok, který má správní úřad na to, aby ho potrestal. Čísla jsou až zarážející - 14 165 řidičů s alkoholem chyceno policií, proti tomu 9 809 šoférů potrestáno ať už šesti, nebo sedmi body.

Řidiči si často nepřebírají obsílky, to teď končí

„V minulosti to bylo možné hned z několika důvodů, a to bylo jednak nepřevzetí zásilky a jednak vyhýbání se tomu řízení déle jak rok,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Ředitel dopravní policie Tržil je ze zjištění ČT překvapený: „Nečekal jsem, že to číslo je až tak veliké, nicméně znovu říkám, že o tom budeme jednat tak, abychom si vyjasnili veškeré věci, proč je ten rozdíl takový.“

Ministerstvo se taky brání tím, že řádově pár stovek z nepotrestaných řidičů jsou ti s úplným minimem alkoholu v krvi. Policie ale kontruje, že takové případy správním orgánům skoro vůbec neposílá. Situace se ale údajně obrátí k lepšímu, pomoci má změněná a teď už platná legislativa, která průtahy hříšníkům nově neumožní.

„V tuto chvíli už není možné nepřevzít si zásilku, tzn. od deseti dnů je považována zásilka za doručenou,“ dodává mluvčí Ptačinský.