Kraje ruší železniční spoje, Královéhradecký sníží jejich počet o 10 procent

Praha – Kraje se snaží šetřit, kde se dá, dotkne se to i železniční dopravy. Již 13. prosince začne platit nový jízdní řád, který ruší některé linky. Např. v Královéhradeckém kraji bude zrušena prakticky desetina všech spojů. Omezení se dotknou i mezinárodní vlakové dopravy.

Některé spoje úplně zmizí, například Comenius, jiné tratě byly modernizovány a umožní rychlejší dopravu. Nově byly elektrizovány tratě mezi Milovicemi a Lysou nad Labem, dále mezi Šatovem a Znojmem, takže bude elektricky sjízdná celá trať z Vídně do Znojma. Třetím modernizovaným úsekem je ten mezi Zábřehem a Šumperkem.

Celkem ubudou oproti současnosti díky novému rozplánování jen asi 2 procenta vlaků, některé kraje ale úbytek pocítí víc.

„Nejvíce svou objednávku ponížily kraje Královéhradecký, tam je to zhruba kolem 9 procent, a zhruba kolem 5–7 procent je to ještě v krajích Jihočeském a Zlínském,“ uvádí mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Omezení poznají cestující ČD také u mezinárodních spojů, výrazně ubývá například vlaků do Polska, dopravce ruší také nedávno zřízený přímý denní vlak do Salcburku a rovněž využití rychlovlaků Pendolino za hranicemi České republiky se výrazně snižuje.

Jednotka 680 v Praze hl. n. jako SC 14 po příjezdu z Vídně
Zdroj: ČT24
Autor: Milan Dolejší