Armádní skandály pokračují: Policie zadržela vojáka - pěstitele drog

Praha - Vojáka podezřelého z výroby a distribuce drog zadrželi dnes v Komorním Hrádku u Čerčan při společné akci příslušníci Vojenské policie a Policie ČR. Policie u něj našla kilogram sušené marihuany. Drogy voják distribuoval do civilního prostředí. Zda je nabízel i dalším vojákům, je zatím předmětem vyšetřování. Dnešním zadržením tak vyvrcholila akce s názvem Ryba, v jejímž rámci monitorovali policisté činnost vojáka téměř rok. Muž sloužil na základně taktického stíhacího letectva v Čáslavi.

Vojáka policisté sledovali rok. Spolu s ním zadrželi i dva komplice, kteří v armádě neslouží. „Pěstoval ve sklepě domu, kde bydlel, hydroponním způsobem konopí seté, z něhož vyráběl marihuanu s vysokým obsahem účinné látky,“ uvedl mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Později odpoledne policie vyloučila, že by odběrateli drog byli další vojáci, kteří na čáslavské základně obsluhují stíhačky typu Gripen a L159.

Armádě přibyla další aféra

Armáda se v posledních dnech potýká s řadou skandálů. Ve čtvrtek zveřejnila případ čtyř českých vojáků, kteří během působení v kosovské misi ve druhé polovině října údajně kouřili marihuanu či hašiš. O další kauze v jednotce KFOR informoval ve čtvrtek deník Mladá fronta Dnes. Podle listu se jiní čeští vojáci v září opili a poprali. Divokou rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie.

Počátkem týdne byli z armády propuštěni tři vojáci, kteří projevili sympatie s nacismem. V pondělí musel odejít Lukáš Sedláček, jenž se přiznal, že spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou organizaci White Justice. V úterý byli z armády propuštěni Jan Čermák a Hynek Matonoha, kteří během nasazení v afghánské misi nosili na přilbách znaky divizí SS. V pátek pak policie na ministerstvu obrany zadržela tři jeho zaměstnance podezřelé z držení a šíření dětské pornografie.

Jeden z vojáků mohl nosit nacistické symboly už v Kosovu

K aktuálním skandálům v řadách armády a její nadřízené instituce, tedy ministerstva obrany, se v Otázkách Václava Moravce vyjadřovali náměstek ministra obrany Jan Fulík a ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Fulík nevyloučil, že jeden z českých vojáků, kteří v Afghánistánu nosili na přilbách symboly jednotek SS, možná dříve dezertoval z francouzské cizinecké legie. Nacistické symboly navíc možná nosil už během své předchozí služby v Kosovu. „Máme indicie, které nasvědčují tomu, že to tak skutečně je,“ řekl Fulík. Ministerstvo podle něj vyšetřování případu ukončí do 14 dnů. „Pak se chceme jednoznačně rozhodnout o budoucnosti vyšších řídících důstojníků,“ řekl.

Mimo jiné uvedl, že v případu tří osob z ministerstva, které jsou podezřelé ze šíření dětského porna, nešlo jen o civilní zaměstnance. „Je mezi nimi velmi pravděpodobně jeden, který je vojákem z povolání,“ řekl.

Zveřejněné případy jsou prý výsledkem dlouhodobé kontrolní práce

Zvýšená medializace těchto případů je podle náměstka dokladem kvalitní práce kontrolních orgánu působících v armádní a ministerské struktuře. Fulín také zdůraznil, že objevené skandály jsou výhradně selháním konkrétních osob. „Jde o individuální setkání konkrétních lidí a právě zveřejňování je důkazem, že ta kontrolní činnost velmi dobře funguje. Například u dnešního případu to je výsledkem mnohaměsíční spolupráce a jednoznačně to ukazuje, že český stát má mnoho prostředků, jak s těmito jevy nakládat,“ uvedl náměstek.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb v reakci dodal, že velení armády by se ve spolupráci s ministerstvem mělo více soustředit na preventivní činnost. „Je to například důraz na poučení těch vojáků, musí k nim být promluveno s tím, že brání náš prostor a pomáhají lidem, kteří tam žijí pod nadvládou autoritářských principů. Právě proto, že jsme v období nárůstu extremismu, tak v armádě může být řada dalších pravicových sympatizantů,“ vyjádřil se Kocáb k případu nošení nacistických symbolů na přilbách.

Zabavené předměty
Zabavené předměty
Více fotek
  • Zabavené předměty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1239/123893.jpg
  • Jan Fulík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1239/123880.jpg
  • Ministerstvo obrany autor: ČT24, zdroj: http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/exkluzivne/_zpra http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1085/108469.jpg
  • Michael Kocáb autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1239/123879.jpg