Na Frýdecko-Místecku se propadl tunel, vlaky na Slovensko nejely

Mosty u Jablunkova - Na Frýdecko-Místecku se dnes ráno propadl dosud nedokončený železniční tunel. Nebylo pravděpodobné, že by pod troskami někdo zůstal, místo ale raději prohledali policisté a hasiči. Železniční doprava na Slovensko byla až do čtyř hodin zcela zastavena, protože statik báňských záchranářů prověřoval stabilitu sousedního funkčního tunelu. Cestující využívali náhradní autobusovou dopravu. Škoda způsobená sesuvem se podle stavební firmy Subterra bude pohybovat v desítkách milionů korun. Sesuv půdy také připravil o vodu a elektřinu část obce. Dodávky jsou zajištěny provizorním řešením.

Stavebním dělníkům se strop nově raženého železničního tunelu, který má propojit Českou a Slovenskou republiku, propadl dnes ráno před 07:00. Zavalený úsek je dlouhý asi 70 metrů. Na povrchu vznikl kráter s plochou asi 150 na 50 metrů.

Stavební dělníci, kteří na místě pracovali uvedli, že zemina se začala uvolňovat ještě brzo ráno v době, kdy se střídala noční směna s ranní. „Začalo se to drolit a sypat. Utekli jsme pryč. Všechno jsme tam nechali. Nářadí i techniku. Vše je nyní zasypáno,“ řekl novinářům jeden z dělníků.

Policisté společně s odborníky zjišťují příčinu havárie. Vyslýchají svědky a budou provádět ohledání místa nehody. Případ se bude vyšetřovat jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Podobné komplikace se staly už na jaře, tehdy ale byly menší.

Dopravu zajišťovaly autobusy

Mezi stanicemi Jablunkov-Návsí a slovenskou Čadcou jezdila náhradní autobusová doprava. Zpoždění měl jen jeden mezinárodní rychlík. Celkem se omezení dotklo sedmi mezinárodních rychlíků a tří regionálních spojů.

Stavba tunelu dlouhého 600 metrů začala předloni v říjnu a dokončena by podle původních plánů měla být v listopadu 2011. jestli se nějak na termínu projeví dnešní zřícení stropu, se zatím neví.

Propadlý strop tunelu
Propadlý strop tunelu